22 Nisan 2016 19:15

2. Van Kitap Fuarı başladı

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Kitapla Barış’ sloganı ile düzenlenen 2. Van Kitap Fuarı’nın açılışı yapıldı.

Paylaş

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Kitapla Barış’ sloganı ile düzenlenen 2. Van Kitap Fuarı’nın açılışı yapıldı. Açılışa Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Hatice Çoban, Bekir Kaya, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Sosyolog İsmail Beşikçi, Şair Hicri İzgören ile HDP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Açılışta konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, “Bugün kentlerimizde yaşananlara karşı her edebiyatçımızın söyleyeceği söz, her şairimizin okuyacağı bir şiiri olmalıdır. Kentimize gelecek olan her edebiyatçının bu yaşananlara ilişkin söyleyeceği mutlakta bir sözü olacaktır. Bugün edebiyatçıların, sanatçıların üzerine söz yazacağı yer; Cizre, Sur, Nusaybin’dir” dedi.

DİLLER ÖZGÜRLEŞMELİ

Bu  topraklarda, baskılara rağmen kendisini var etmeye çalışan çok derin bir edebiyat olduğunu ifade eden Kaya, “Bu edebiyatı yazmak ve ortaya çıkarabilmek için öncelikle dillerin özgürleşmesi ve kendini var edebilecek koşullara sahip olması gerekiyor. Bu ülkede sırf kendi dilinde şiirler, romanlar, hikayeler yazan insanlar maalesef  kendi ülkelerinde yaşam hakkına, hatta defnedilme hakkına bile sahip olamamışlardır. Bu bilinçle onların da mirasına sahip çıkarak başta Kürt dili ve edebiyatı olmak üzere tüm ötekileştirilen edebiyatlara bu fuarda alan açmaya çalıştık” dedi.

BEŞİKÇİ: KÜRTLERİN ULUSLAŞMA SÜRECİ DİĞER HALKLARI DA OLUMLU ETKİLİYOR

Kaya’nın ardından konuşan İsmail Beşikçi ise Kültürel faaliyetlerin önemine dikkat çekerek, “Kütüphaneler, yayın evleri kurmak, tercüme faaliyetlerini yürütmek, dil ile ilgili tarih ile ilgili toplum yapısı ile ilgili çalışmalar yapmak ulus inşa süreçlerinin çok önemlidir” dedi. Kürtlerin ulus inşa sürecinin diğer halkları da olumlu etkilediğini söyleyen Beşikçi, “Örneğin Ermeniler, Süryaniler, Çerkezler, Lazlar üzerinde de olumlu etkiler yapıyor. Bu gruplarda kendi dilleri ile ilgili kendi tarihleri ile ilgili önemli çalışmalara girişiyorlar. Bunu Kürt hareketinin diğer gruplar üzerindeki olumlu etkisi olarak değerlendirmek gerekir. Fuarlar da kültürel faaliyetlerin bir boyutu oluyor” dedi. Savaş süreçlerinde böylesi etkinliklerin yapılmasının önemine değinen Beşikçi, bunun daha da derinleşmesi ve yaygınlaşması gerektiğini belirtti.

İkincisi düzenlenen Van Kitap Fuarı 30 Nisan’a kadar okurlarla buluşacak. (Van/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hayata bir oyunluk ‘Mola’

SONRAKİ HABER

YSK üyeliği seçim süreci tamamlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...