Emniyetin 'Ensar tepkileri Gezi direnişine döner' korkusu

Emniyetin 'Ensar tepkileri Gezi direnişine döner' korkusu

81 ilin emniyet müdürlüklerine gönderilen yazıda, cinsel istismar tepkilerinin Gezi direnişi eylemlerine benzer eylemler yaratabileceği belirtildi

Toplumun büyük tepkisini çeken ve yargının ilk celsede hapis cezası vererek, tepkinin büyümesinin önüne geçtiği Karaman’daki cinsel istismar skandalına ilişkin Ensar Vakfı için Emniyet’i alarma geçirdiği ortaya çıktı. 81 ilin emniyet müdürlüklerine gönderilen gizli ibareli yazıda, cinsel istismara dönük tepkilerin Gezi direnişi eylemlerine benzer eylemler yaratabileceği, bu yüzden de gerekli tedbirlerin alınması istendi. 

Karaman’da Ensar Vakfı’nda ortaya çıkan çocuklara dönük cinsel istismarda sanık Muharrem Büyüktürk’e ilk celsede 508 yıl 3 ay önce hapis ceza verilerek, sorumluların yargılamasının önü alınıp, skandalın üstü örtülmeye çalışılırken, hükümetin bu skandala dönük toplumsal bir tepkinin örgütlenmesinden korktuğu ortaya çıktı. 

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre; Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlüklerine “gizli ibareli” bir yazı göndererek "Ensar Vakfı’nın adının karıştığı olayın marjinal gruplar tarafından sosyal medya üzerinden istismar edilerek, halkın Gezi direnişi benzeri eylemler yapabileceği" uyarısı yaptı. Bu yönlü gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasını isteyen Emniyet Genel Müdürlüğü, olası gelişmelerin haber verilmesini isteyerek, Ensar Vakfı’nı korumak için harekete geçti.

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz adına Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necmettin Emre imzasıyla 81 ilin emniyet müdürlüğüne gönderilen resmi yazıda sosyal medyada başlatılan ‘StopChildRapelnTurkey’ etiketinin en çok konuşulanlar listesine girdiğine dikkat çekilerek, "marjinal grupların olayı suiistimal edeceği" ileri sürüldü. 

Gezi direnişi dönemine benzer bir durumun yaşanabileceği belirtilen yazıda, şu ifadelere yer verildi: “Karaman ilinde bir şahsın küçük yaştaki çocuklara karşı cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanması ile ilgili 21 Mart 2016 günü akşam saatlerinde ‘StopChildRapeln- Turkey’ etiketi altında 181 bin 067 kişi tarafından toplam 548 bin 040 tweet atıldığı, 391 bin 920 kere Retweet yapıldığı ve konunun en çok konuşulanlar listesine girdiği tespit edildi. Bahse konu olan olayın marjinal gruplar tarafından sosyal medya üzerinden istismar edilerek halkın katılımın sağlanmasıyla ‘Gezi Eylemlerine’ benzer provokatif eylemler gerçekleştirilmeye çalışılacağı şeklinde istihbari bilgiler edinilmiştir. Konunun hassasiyetle takip edilerek gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasını ve gelişmelerden bilgi verilmesini rica ederim.” (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Nisan 2016 11:13
www.evrensel.net