20 Nisan 2016 17:10

Times: : ‘Sınırdaki Türk askeri Suriyelileri öldürüyor’

İngiliz The Times gazetesi, Türkiyeli sınır muhafızlarının, ülkelerinden kaçmaya çalışan çoğu kadın ve çocuk sekiz Suriyeliyi öldürdüğünü iddia etti

Paylaş

Suriye’de Halep kentinin kuzeyinde yer alan Türkiye sınırındaki 5 köy daha IŞİD’in eline geçti. IŞİD bölgede ilerlerken, Suriyeliler Kilis’teki Öncüpınar sınır kapısına doğru kaçıyor.

İngiliz The Times gazetesi de, Türkiyeli sınır muhafızlarının, ülkelerinden kaçmaya çalışan çoğu kadın ve çocuk sekiz Suriyeliyi öldürdüğünü iddia etti.

‘4 AYDA 16 SURİYELİ ÖLDÜRÜLDÜ’

Times’ın iddiasına göre, sınırın batısındaki dağlık alandan Türkiye’ye geçmeye çalışan bir grup Suriyeli, kendilerine karşı gerçek mermiler kullanan Türkiye askeri yüzünden geri dönmek zorunda kaldı. Times mart ayında yayımladığı bir haberde de Türk sınır muhafızlarının son dört ayda üçü çocuk olmak üzere 16 Suriyeli göçmeni vurup öldürdüğünü yazmıştı

‘ATEŞ AÇMAYA SON VERİN’ ÇAĞRISI

İnsan Hakları İzleme Örgütü de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada (Human Rights Watch) Türkiye’nin çatışmalardan kaçan Suriyeli’lere ateş açmaya son vermesi ve bu kişilerin sınırı geçerek Türkiye’ye sığınmalarına hemen izin vermesi gerektiğini söyledi. 

Halep’in kuzeyinde yeniden başlayan çatışmalar yüzünden en az 30 bin kişinin yersizleşmek zorunda kaldığını yazan İnsan Hakları Örgütü, “Türkiye’nin sınır muhafızları ise bunlardan sınır boyundaki duvara yaklaşan bazılarına ateş açtılar.” dedi.

‘TÜRKİYE MERMİ SIKIYOR’

Türkiye daha önce Suriye’de Suriyelilerin kaçabileceği ve Türkiye’nin de Suriyeli mültecileri geri yollayabileceği bir güvenli bölge kurmak istediğini belirtmişti. Avrupa Birliği Türkiye ile 8 Mart’ta yaptığı anlaşmada “Yerel halkın ve mültecilerin daha güvenli bölgelerde yaşayabilmesi için Türkiye ile birlikte çalışacağını” söylemişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Mülteci Araştırmacısı Gerry Simpson “Siviller IŞİD savaşçılarından kaçarken, Türkiye onlara merhamet göstermek yerine, onların üzerine gerçek mermi sıkıyor” şeklinde konuştu: “Bütün dünya IŞİD ile savaşmaktan söz ediyor ancak IŞİD’in korkunç ihlalleri karşısında en çok tehdit altında bulunanlar, beton duvarın yanlış tarafına sıkışmış durumdalar.” (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fransa’da OHAL uzatıldı

SONRAKİ HABER

İBB Meclisi AKP Grup Başkanı Tevfik Göksu “cemevi yapacağım” demişti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...