İstismar davasında Ensar Vakfı ve KAİMDER de müdahil oldu

İstismar davasında Ensar Vakfı ve KAİMDER de müdahil oldu

Davada Ensar Vakfı, KAİMDER, Aile Bakanlığı ile baroların çocuk hakları komisyonları, Çocuk Hakları Koruma Derneği, İHD müdahil kabul edildi.

Karaman'da 10 erkek öğrenciye 'cinsel istismarda' bulunduğu iddiasıyla tutuklanan ve hakkında 600 yıla kadar hapis cezası istenen sınıf öğretmeni 54 yaşındaki Muharrem B.'nin yargılanmasına bugün başlanıyor. İnfiale neden olan tecavüz davasının duruşması öncesi kentte OHAL ilan edilirken Karaman Valiliği, dava süresinde her türlü basın açıklaması, eylem ve gösteriyi yasakladı.

30 BARO DAVAYA MÜDAHİL OLACAK

Mağdur çocuklardan 5'inin avukatlığını üstlenen Karaman Bora Başkanı Oktay Yılmaz, ''5 mağdur çocuğun avukatlığını ben üstlendim. Diğer 5 çocuğun da Ensar Vakfı'nın avukatlarının savunacağını biliyorum. Başta Karaman Barosu Çocuk Hakları Komisyonu ve Barolar Birliği olmak üzere yaklaşık 30 baronun çocukları komisyonunda görevli avukatlar, davaya müdahil olacak.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdahil olacak'' dedi.

SANIĞA AKIL SAĞLIĞI YERİNDE RAPORU VERİLDİ

Mağdur çocukların ifadesinin daha önceden alındığını belirten Baro Başkanı Yılmaz, ''Çocukların ifadeleri alındı. Adli Tıp Raporları hazır. Sanık da SEGBİS ile duruşmaya katılacak. Onun da Adli Tıp Raporu hazır. Akıl ve ruh sağlı yerinde raporu verilmiş. Duruşmanın bugün karara bağlanacağını tahmin ediyoruz'' dedi.

Karaman’daki istismar sanığının ilk ifadesi: Suçsuzum!


1 AVUKAT GÜÇLÜKLE İKNA EDİLDİ 

Oktay Yılmaz, sanığı savunmak için de Karaman Barosu'na kayıtlı hiçbir avukatın kabul etmediğini, ancak CMK gereği bir avukat arkadaşlarını güçlükle ikna edip, sanığın avukatlığını üstenmek zorunda kaldığını belirtti. 

Ağır Ceza Mahkemesi'nin önüde başta CHP'li milletvekilleri,  çok sayıda avukat ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri salonun önünde bekledi. Salonun kapısı ise saat 09.15'da açıldı ve katılımcılar ve avukatlar içeri alındı. Saat 09.30'da duruşma başladı.

DURUŞMA SALONU HINCA HIÇ DOLU

Davanın görüldüğü 40- 50 kişi kapasiteli salonda, yoğun katılım nedeniyle yaklaşık 100 kişi bulunuyor. Duruşmaya mağdur çocuklar ve aileleri gelmedi. Sadece avukatları duruşmaya katıldı. 

Duruşmaya ilk olarak davaya müdahil olmak isteyen baroların çocuk hakları komisyonları ile bireysel olarak katılmak isteyen avukatların talepleri alındı. Heyet ardından olayların yaşandığı yurtların bağlı olduğu Ensar Vakfı, KAİMDER, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile baroların çocuk hakları komisyonları, Çocuk Hakları Koruma Derneği, İnsan Hakları Derneği'nin davaya müdahil olma taleplerini kabul etti. 

DURUŞMAYA ARA VERİLDİ 

Heyet, duruşma kapalı olacağı içinde gözlemci ve izleyici olarak bulunan siyasetçiler ve sivil toplum kuruşların salonu boşaltmasını istedi. Milletvekillerinin itirazı üzerine mahkeme heyeti, salondan 09.45'de ayrılıp duruşmaya ara verdi.  

Duruşmayı izlemeye gelenler arasında CHP'den Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, milletvekilleri Hüsnü Bozkurt, Gaye Usluer, Nur Hayat Altaca, Candan Yüceer, Ali Şeker, Burcu Köksal yeraldı. Bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka da duruşmayı izlemeye geldi. 

ADLİYE ÖNÜNDE PROTESTO  

Duruşmada mağdurlara destek için Karaman'a gelen bazı sivil toplum kuruluşları da, adliye binasının yaklaşık 100 metre ilerisindeki güvenlik noktasından içeri alınmadı. Aralarında Ankara Kadın Platformu, Eğitim-İş, İlerici Kadınlar Derneği, Emekçi Harekat Partili Kadınlar, Birleşik Kamu İş Sendikası gibi sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu yaklaşık 200 kişilik grup, 'Ensar vakfı kapatılsın', 'Tecavüzcüleri korumayın', 'Tecavüzcüyü koruyan bakanlar istifa' şeklinde slogan attı.

'Tecavüzü örtbas edemezsiniz', 'Takipteyiz sorumlulardan hesap soracağız' pankartaları de dikkat çekerken grup hükümet aleyhinede slogan attı.

OKUL YÖNETİCİLERİ TANIK OLARAK DİNLENDİ

Sanık Muharrem B.'nin ifadesinin ardından görev yaptığı Gazi Mustafa Kemal İlkokulunun müdürü Ayhan Yılmaz, müdür yardımcıları Fikret Çelik ve Mustafa Türk, rehber öğretmen Süheyla Kahvecioğlu ile çocuklardan bazılarının öğrenim gördüğü Karaman İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Ziya Güler, müdür yardımcıları Ramazan Taş, Mehmet Üzüm'ün tanık olarak dinlendi.

Tanıklar ifadelerinde 'cinsel istismar' olaylarından haberdar olmadıklarını ve Öğretmen Muharrem B.'nin çevresinde iyi tanınan birisi olduğunu ve sosyal faaliyetlerle yakından ilgilendiklerini söyledikleri öğrenildi. Tanıkların ifadesinin ardından duruşma savcısı, mütalaasını vermeye başladı. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Nisan 2016 19:50
www.evrensel.net