18 Nisan 2016 17:13

‘Gazeteciler mesleklerini yapamaz hale geldi’

Ayak ayak üstüne attığı gerekçesiyle, Kutlu Doğum Haftası etkinliğinden çıkarılan Yüksekova Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Dara, gazetemize konuştu

Paylaş

“Ayak ayak üstüne attığı” gerekçesiyle, Kutlu Doğum Haftası etkinliğinden çıkarılan ve zırhlı araçla karakola götürülen Yüksekova Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Zeki Dara, gazetemize konuştu. Bölgedeki gazetecilerin mesleklerini yapamaz hale geldiğini belirten Dara, “Her gün ölümler ve tutuklamalar yaşanıyor. Bunların nefesini ensemizde hissediyoruz. Yetkililere bilgi teyit etmek anlamında bir şey dahi soramıyoruz” dedi. 

Hakkari’de 15 Nisan günü düzenlenen, Kutlu Doğum Haftası etkinliğini takip ederken, yorgunluktan oturan Yüksekova Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Zeki Dara, Hakkari Valisi Yakup Canpolat’ın korumalarınca yaka paça etkinlik alanından çıkarılmıştı. Kur’an- ı Kerim okunurken, ayak ayak üstüne attığı iddia edilen Dara, salon dışında kimlik kontrolünden sonra zırhlı araçlarla karakola götürülmüş ve bir süre sonra serbest bırakılmıştı. 

‘GAZETECİLİĞE GÖZDAĞI VERİLİYOR’

Olay sonrası yaşananları aktaran Dara’nın anlatımına göre olaydan bir sonraki gün evine yüzü maskeli polislerce girildi ve arama yapıldı. Halen evine giriliş gerekçesini öğrenemediğini kaydeden Dara, olay günü ayak ayak üstüne atmasının tamamen bir dalgınlık olduğunu, Kur’an-ı Kerim’e saygısızlık yapmak gibi bir niyetinin olmadığına dikkat çekti. Kendisine yapılan muamelenin altında yatan mesajın farklı olduğunu ifade eden Dara, 7 Haziran 2015 seçiminden sonra başlayan çatışmalarla bölgedeki gazetecilerin mesleklerini yapamaz hale geldiğini söyledi. Dara, “Her gün ölümler ve tutuklamalar yaşanıyor. Bunların nefesini ensemizde hissediyoruz. Yetkililere bilgi teyit etmek anlamında bir şey dahi soramıyoruz. Olay günü yaşananlar da Vali Bey’in basına bakış açısının göstergesi. Ben dalgınlıktan yanlış bir şey yapmışsam uygun bir dille uyarılabilirdim ama yaka paça dışarı atıldım. Yapılan gazetecilik mesleğine gözdağı vermektir. Gazetecilere denilmek istenen kolluk kuvvetleri eliyle ‘Biz sizin her an ensenizdeyiz’” diye konuştu. Dara, “Dünyada böyle bir gözaltı gerekçesi olmuş mudur? Bacak bacak üstüne atmış olmanın karakolda sonuçlanmasının şaşkınlığını halen yaşıyorum. Bireylerin haklarının otomatikman ülkeyi, kentleri yöneten bir kişinin eline düşmüş olması geleceğe dönük beni tedirgin ediyor” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

New York Gypsy All Stars İstanbul’da

SONRAKİ HABER

Türk Telekom: Google servislerine erişim sorunu siber saldırıdan kaynaklanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...