17 Nisan 2016 11:40

'Yüksekova'da Türkçe konuşamayan özel bir tim kullanılıyor'

Yüksekova'da kentin giriş-çıkışlarında nöbet tutan bir korucubaşı, ilçede düzgün Türkçe konuşamayan özel bir timin kullanıldığını iddia etti.

'Yüksekova'da Türkçe konuşamayan özel bir tim kullanılıyor'

Paylaş

Sokağa çıkma yasağının 36 gündür devam ettiği Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde çatışmaların yaşanmadığı mahallelerde bulunan yurttaşlar uzun sakallı, uzun saçlı ve yüzleri maskeli kişilerin operasyonlara katıldığını iddia etmişti. 

Operasyonların sürdüğü ilçede çatışmaların yaşanmadığı mahalleler ile kentin giriş-çıkışlarında nöbet tuttuğunu söyleyen güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen korucubaşı, operasyonlarda özel bir timin kullanıldığını iddia etti. Tim içinde yer alanların doğru düzgün Türkçe konuşamadıklarını söyleyen korucubaşı, bu kişilere ilişkin, "Tümen'e giderken birkaç sefer gördüm. Bizim yanımızda pek konuşmamaya çalışıyorlardı ama konuştuklarında çok bozuk bir Türkçeleri vardı" şeklinde bilgi verdi. 

Bu kişilerin nereli olduğunu veya nereden getirildiğini bilmediğini söyleyen korucubaşı, "Yabancı da olabilirler, Kafkas Türkler de. Belki kontra güçlerdir. Bu konuda net bir şey diyemem. Ama Jandarma Özel Harekat kıyafetleri giyiyorlar" dedi. 

Bu "özel tim" grubunun Orman, Eski Kışla, Cumhuriyet ve Güngör mahallelerinde en yoğun çatışmaların yaşandığı zamanlarda "ön birlik" olarak kullanıldığını söyleyen korucubaşı, "Çatışmaya sokulan bu birliktir ve bu yüzden kayıpları da açıklamıyorlar. Sayısını bilemem ama açıklanandan çok daha fazla kayıp var. Bunların bazıları da yetiştirme yurtlarından kimsesizlerdir. Bunu da söyleyeyim, PÖH genellikle kayıpları söylüyor, fakat bu JÖH grubu saklıyor. Zaten hastaneyi de o yüzden bu hale getirdiler" sözlerini kullandı.

Korucubaşı, "Bunlar hastanenin o özel bölümüne en ufak bilgi sızdırabilecek hiç kimseyi yakınlaştırmıyorlar. İnanmayan varsa hastaneye gidip görsün. O bölüme kimseyi yanaştırmıyorlar" dedi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Savaş nedeniyle Bağin kaplıcaları ıssız kaldı

SONRAKİ HABER

Sur’da öldürülen Helin Şen’in ailesine ‘kusur’ tazminatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa