14 Nisan 2016 16:04

Nazlı Çelik’in görüntüleri Meclise taşındı

Paylaş

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Yüksekova’da Star TV Spikeri Nazlı Çelik tarafından çekilen görüntüleri Meclis gündemine taşıyarak, Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Önergesinde Nazlı Çelik’in çekim yaptığı sokağa çıkma yasağının olduğu Hakkari’nin Yüksekova ilçesine hiçbir milletvekili, STK temsilcisi, kanaat önderi ve seçilmişe izin verilmemişken, bazı medya gruplarıyla spikerlere ayrıcalık tanınmasının kabul edilebilir hiçbir tarafı olmadığını belirterek “Yerel medyanın sansür edildiği, ulusal çapta yayın yapan muhalif kanalların TÜRKSAT uydusundan çıkarıldığı, beğenilmeyen programların ekranlardan kaldırıldığı bir dönemde, Star, Show TV ve A haber kanalına tanınan bu ayrıcalığın toplumsal kutuplaştırmayı derinleştirme, yanlış bilgi ve beyanı servis etme üzerine kurulduğu hissiyatı güçlenmiştir” dedi. Zeydan gazetecilerin, şiddeti özendirici, insani değerleri incitici, savaş kışkırtıcılığına araç olmaması; aksine barışı, ulusların ve halkların kardeşliğini, eşitliğini savunması gerektiğinin altını çizdi.

HDP’li Zeydan, Bakan Yıldırım’a şunları sordu:

* Belli medya grupları dışında kalan gazetecilerin, TV’lerin çekim ve görüntü almasına neden izin verilmemektedir?

* Bir reyting haberi için evlerin bomba ile havaya uçurulması; toplumsal birlik, beraberlik ve barışın tesisini inşa etmek ile nasıl bağdaşmaktadır?

* Görüntülerin çekilmesi, servis edilmesi hangi ihtiyaç ve gerekçeden kaynaklanmıştır?

* Nazlı Çelik ve Star haber bültenine görüntülerin çekilmesi ve paylaşılması için hangi kurum ve kişiler izin vermiştir? Görüntülerin çekilmesine yönelik talep kimden olmuştur?

* Milletvekili, STK temsilcisi, kanaat önderi ve seçilmişlere görüntü almak ve şehrin durumunu gözetlemek için neden izin verilmemektedir?

* Yerel medyaya uygulanan sansür, tehdit ve kapatmalar bakanlığınız bilgisi ve onayı doğrultusunda mı gelişmektedir?

* Ulusal çapta yayın yapan muhalif kanallar ve gazetecilere başvuruları halinde görüntü alma ve servis etme imkanı verilecek midir?

* Bazı yandaş medya gazetecilerinin daha önce yaşanan çatışmalı ortamdan dolayı askere gitmeyeceklerini (Rasim Ozan Kütahyalı) beyan etmelerine karşın, savaş kışkırtıcılığı yaparak Anadolu insanının fakir çocuklarını ölüme yollaması ikilemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

* Türkiye halklarının kanı üzerinden reyting yapılması hangi ahlaki, etik ve vicdani durumla örtüşmektedir?

* Çatışmalı ortamın olduğu yerlerde görüntüler çeken, servis eden DİHA muhabirleri ve gazeteciler neden tutuklanmaktadır? (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tüpraş’ta bakım grubu iş bıraktı

SONRAKİ HABER

İzmir'de fırıncılar, gevreğin 25 kuruş zamla 1 lira 75 kuruşa satılmasını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa