14 Nisan 2016 13:19

IŞİD Türkiye sınırına ilerliyor, sınıra göç başladı

Paylaş

Suriye’de Halep kentinin kuzeyinde yer alan Türkiye sınırındaki 8 köy daha IŞİD’in eline geçti. IŞİD bölgede ilerlerken, Suriyeliler Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı’na doğru kaçmaya başladı.

Al Masdar'ın haberine göre Halep’in kuzeyinde yer alan ve Türkiye sınırında olan bölgelerde IŞİD, Türkiye ve ABD’nin desteklediği cihatçı grupların elindeki köyleri ele geçirdi.  Menbic ve Cerablus kentinden getirdiği ağır silah ve militanlarla saldıran IŞİD ilerleyişini sürdürüyor.

4 GÜNDE 20 KÖY IŞİD'İN ELİNE GEÇTİ

Türkiye’nin obüs toplarıyla, ABD önderliğindeki koalisyon uçaklarının ise havadan destek verdiği cihatçılara karşı 3 koldan büyük bir saldırı başlatan IŞİD, önceki geceden bu yana Havar, İgde, Kafr Şuş, KafrGran ve Baragida köylerini diğer cihatçıların elinden aldı. Bölgede son 4 günde 20 köy IŞİD'in eline geçti.

‘SINIRA GÖÇ YENİDEN BAŞLADI’

IŞİD’in ilerlemesi üzerine sınırdaki köylüler Kilis’te bulunan Öncüpınar Sınır Kapısı’na doğru kaçarken, IŞİD’in Kilis’in karşısında Türkiye’nin kurduğu çadır kente yaklaştığı öğrenildi. IŞİD, geçtiğimiz günlerde stratejik konumda olan er Rai kasabasını almıştı.

ABD ve Türkiye, Cerablus kenti başta olmak üzere Türkiye sınırındaki bölgelerin IŞİD’in elinden alınması için Ahraruş Şam ve ÖSO’ya bağlı grupları destekleme kararı almıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Birçok ilde ev baskınları yapıldı: 41 gözaltı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku raporu: Soruşturmayı şüphelinin babasının görev yaptığı karakol yapıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...