Diyarbakır

Diyarbakır'da 1 Mayıs Newroz coşkusuyla kutlanacak

Diyarbakır 1 Mayıs Tertip Komitesi, Demokratik Toplum Kongresi’ni ziyaret etti. Tertip komitesini, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk karşıladı. Ziyarette konuşan Türk-İş 7. Bölge Temsilcisi Bahri Karakoç, barış için, kuralsız çalışmaya karşı alanlarda olacaklarını belirterek, Diyarbakır’da 1 Mayıs’ta barış talebinin öne &c

Faruk Ayyıldız

1 MAYIS TÜM HALKLARIN BAYRAMI

DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk ise 1 Mayıs’ın tatil edilmesinin önemli olduğunu belirterek, “Kürt özgürlük mücadelesi yoksulların, ezilenlerin, halkın mücadelesidir. 1 Mayıs, Kürtlerin de bayramı” dedi. Diyarbakır’da 1 Mayıs’ın sadece Kürt sorununa ilişkin taleplerle değil, işçilerin taleplerinin dile getirileceği bir gün olacağını ifade eden Tuğluk, “1 Mayıs, Newroz kadar anlamlıdır. Bölgenin en önemli ili olan Diyarbakır’da, 1 Mayıs’ı coşku ve heyecanla kutlayacağız” dedi. Halkların, haklarını ancak mücadele ederek kazanabileceğini belirten Tuğluk, 1 Mayıs’ta, Kürt sorununun da barış talebinin haykırılacak olmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Tuğluk, emekçilerin Kürt sorununun çözümünde daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

TÜM EZİLENLERİN BİRLEŞMESİ ŞART

Tüm ezilenlerin ve halkların egemenlere ve faşizme karşı bir blok oluşturmaktan başka çaresi olmadığını dile getiren Tuğluk, halkların da emek ve demokrasi güçlerinin birleşmesini istediğini vurguladı. “Türkiye’de demokrasi mücadelesi veren güçlü bir kesim var ancak ayrı ayrı verilen mücadele kazanım getirmiyor, birlikte mücadele etmek gerekir” diyen Tuğluk, AKP’nin sürekli bir şeyler yapıyor gibi görünmesine karşın, halk için hiçbir şey yapmadığını söyledi. Tuğluk, “İktidar kendi sınırları içerisinde olmayan herkesi hedef haline getiriyor. Tüm muhalif kesimler hedef ve pratikte de tutuklamalar ile bu saldırılar gerçekleşiyor” dedi. Muhalif tüm kesimlerin birlikte bir strateji oluşturması gerektiğine vurgu yapan Tuğluk, Diyarbakır başta olmak üzere tüm illerde 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını belirtti. Diyarbakır halkına da çağrıda bulunan Tuğluk, Diyarbakır halkını Newroz ruhuyla 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya çağırdı. (Diyarbakır/EVRENSEL)

www.evrensel.net