13 Nisan 2016 07:35

‘Yıldızlara yolculuk’ projesini açıkladılar

Paylaş

Astrofizikçi Stephen Hawking ve Milyarder Yuri Milner, ‘Starshot’ uzay projesini duyurdu. Projeye Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de katılıyor.

Rus İnternet Yatırımcısı Yuri Milner, Yuri Gagarin’in uzaya gönderilen ilk insan oluşunun 55. yıl dönümünde, dün ABD’nin San Francisco kentindeki bir panelde Hawking ile birlikte açıklama yaptı.

Milner, Güneş’ten sonra Dünya’ya en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri’ye yüzlerce ya da binlerce küçük uzay aracı göndermeyi amaçladıklarını söyledi. Bu küçük araçlar 28 gramdan daha hafif olacak.

YOLCULUK 20 YIL SÜRECEK

3 yıldızdan oluşan Alpha Centauri sistemi, Dünya’ya 4,37 ışık yılı uzakta (1 ışık yılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre) bulunuyor. Proje başarılı olursa ilk kez insan yapımı bir cihaz, şimdiye kadar uzaya fırlatılan araçlardan 2 bin kat daha uzağa gitmiş olacak. 3’lü yıldız sisteminden veri ve fotoğraf gönderecek olan ve iletişim sağlayacak olan araçlar, daha önce benzeri yapılmamış çok güçlü bir lazer sistemiyle yolculuğa çıkacak.

Dünya üzerindeki lazerlerden elde edilecek güçlü itiş tahriki, önceden yörüngeye yerleştirilecek ‘yelkenli’ şeklindeki minik uzay araçlarını, ışık hızının 5’te biri gibi bir süratle Alpha Centauri’ye doğru “fırlatacak”. Günümüzün en hızlı uzay araçlarıyla 30 bin yılda yapılabilecek yolculuk, sadece 20 yıl sürecek. Bu uzay yelkenlileri, yabancı yıldız sisteminde yaşama elverişli olan ya da olmayan gezegenler arayacak.

'YILDIZLARA BAKMAKTAN FAZLASINI YAPABİLİRİZ, GERÇEKTEN ULAŞABİLİRİZ'

Elde edilen bilgiler 5 yıl içinde Dünya’ya ulaşacak. Proje kapsamında gerekli olan lazerin, 100 gigawatt gücü 2 dakika boyunca verebilmesi gerekiyor. Uzay araçlarının yapımı ve fırlatma işlemleriyle birlikte, Alpha Centauri’den ilk bilgilerin 40 yıl içinde gelmesi bekleniyor. Kurulacak büyük lazer sistemiyle birlikte projenin maliyetinin 10 milyar doları bulabileceği belirtiliyor.

Panelde konuşan Stephen Hawking, “Kozmos’ta bir dahaki büyük sıçrayışı yapmaya kalkışıyoruz” dedi. Yuri Milner ise, “Yıldızlara bakmaktan daha fazlasını yapabiliriz. Onlara gerçekten ulaşabiliriz” ifadelerini kullandı. (CİHAN)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sınırı geçmeye çalışan 1 IŞİD'li öldürüldü, 3 kadın yakalandı

SONRAKİ HABER

Auschwitz toplama kampı esirlerinin kurtarılmasının 75. yıl dönümü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...