11 Nisan 2016 15:47

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir: Uğur Işılak’ı da okul müdürü yapın

Paylaş

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, AKP’nin 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri öncesi seçim şarkısı olarak da kullandığı ve Uğur Işılak’ın seslendirdiği ‘Dombra’ şarkısının, Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bulunan ve 4+4+4 sistemiyle Sanayi İmam Hatip Ortakolu’na dönüştürülen okulda teneffüs zili olarak çalınmasını Meclis gündemine taşıdı. Emir, tepkisini “Olmadı Işılak’ı okul müdürü yapın” diye gösterdi.

CHP’li Emir, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesiyle, Ankara’nın Beypazarı ilçesindeki Sanayi İmam Hatip Ortaokulu özelindeki yaşanan eğitim sorunlarına dikkat çekti. Sanayi İlköğretim Okulu iken 4+4+4 eğitim sistemiyle ilk ve orta şeklinde ikiye ayrılan, orta kısmı da imam hatip ortaokulu yapılan Sanayi İmam Hatip Ortaokulu’nun ilçede yaşayan vatandaşların, anayasal hak olan eğitim hakkının da sınırlanmasına yol açtığını vurguladı. Emir, Bakan Avcı’ya, “Sanayi İmam Hatip Ortaokulu civarındaki mahallelerde ikamet eden vatandaşlarımız, bu okuldan başka en yakın ortaokulun 2 kilometre mesafede bulunduğu göz önüne alındığında, çocuklarını sadece bu okula mı gönderebilecektir? Bu okulun imam hatip ortaokuluna dönüştürülmesiyle, Anayasamızın 42’nci maddesinde yer alan, vatandaşlarımızın eğitim ve öğretim hürriyetleri ellerinden alınmış olmaz mı?” diye sordu.

Emir soru önergesinde, Sanayi İmam Hatip Ortaokulu’nun teneffüs zilinin değiştirilmesine de yer verdi. Okulun teneffüs zilinin AKP’nin propaganda şarkısı ‘Dombra’ olduğunu ifade eden Emir, “7 Haziran Genel Seçimleri öncesi AKP’nin seçim propaganda müziği yaptığı ‘Dombra’nın bir okulun teneffüs müziği yapılması her halde sadece diktatörlüğün söz konusu olduğu ülkelerde olur. Hatırlarsınız bu şarkıyı seslendiren kişi de 7 Haziran Genel Seçimleri sonrası AKP milletvekili olarak Meclis’e girmiş, Meclis’te uyuya kaldığı için de 1 Kasım Genel Seçimlerinde aday gösterilmemişti. Uğur Işılak da hazır boştayken, olmadı O’nu da okul müdür yapın” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Hukuk’, İlhan’ın hayatına el koydu

SONRAKİ HABER

Scandalous reason for cutting ads off for Evrensel: Readers' solidarity was considered as a crime

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...