24 Nisan 2012 15:50

Yayınevleri İzmir Fuarı’ndan memnun ayrıldı

“Kitabın Ege Yolculuğu” sloganıyla yola çıkan 17. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı’nı 9 gün boyunca 332 bin kitapsever ziyaret etti. Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliği ile düzenlenen fuarda bu yıl 350 yayınevi ve kuruluş yerini alırken, söyleşi, panel, şiir dinletileri, dans gösterisi ve çocuk etkinlikleriyle toplam 120 e

Yayınevleri İzmir Fuarı’ndan memnun ayrıldı

Paylaş

POLİTİKA VE KÜRT TARİHİNE YOĞUN İLGİ

500’e yakın kitabıyla bu yıl da fuardaki yerini alan Evrensel Basım Yayın Sorumlusu Songül Özkan, İzmirlilerin kitap fuarına ilgisinin yoğun olduğunu, her yaştan ve kesimden okurun fuarı ziyaret ettiğini belirterek, beklentilerine ulaştıklarını kaydetti. Özkan, Evrensel Basım Yayın’ın politik ve felsefe kitaplarının yanı sıra, Kürt tarihi ve kültürü üzerine yayınladıkları kitaplara da ilginin yüksek olduğunu ifade etti.

İlköğretim ve lise öğrencilerinin, öğretmenleri aracılığıyla fuara toplu gezi düzenlemelerinin az sayıda gerçekleştiğini dile getiren Özkan, “Tanıdığımız eğitimcilere sorduğumuzda, okul idarelerinin bunu zorlaştırdığını söylediler. Bu gençler geleceğin okuyucu bireyleri olarak yetiştirilecekken, aksi yönde bir gelişme var. Fuar yönetimi tarafından, gençlerin ve çocukların katılımının arttırılması için çalışma yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.  
Çocuk ve gençlik kitapları yayınlayan Günışığı Yayınları’ndan Tolga Gümüş ise, okulların katılımının daha fazla sağlanması için Milli Eğitim Müdürlüğü ve belediyelerin çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.
Metis Yayınları yetkililerinden Devrim Can da, tarih, toplum, felsefe ve edebiyat okurlarının yayınlarına ilgi gösterdiğini belirterek, her sene olduğu gibi Murathan Mungan’a olan ilgiden de memnun olduklarını kaydetti.

GENÇLERİN TERCİHİ FANTASTİK KURGU VE KARİKATÜR

Gençlerin özellikle fantastik kurgu ve polisiye kitaplarına olan ilgisinin dikkat çekici olduğuna değinen İthaki Yayınları Coşkun Özen, ayrıca Mehmet Uzun’un kitaplarının da en çok sattıkları kitaplar arasında yer aldığını dile getirdi. Özen ayrıca Kemal Tahir kitapları ve Komünist Parti Manifestosu’na da ilginin yoğun olduğunu kaydetti.
Fuarın genel olarak iyi geçtiğini söyleyen Penguen Dergisi yetkililerinden İlhami Vanlı, “Bizim özellikle gençlerden oluşan belli bir okur kitlemiz var. Cumartesi günü 15 çizerimiz geldi. Onların imzalarına olan ilgiden de epey memnunuz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Eleştirmenler yılın en iyilerini seçti

SONRAKİ HABER

Mersin'de işçi servisi devrildi: 6 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa