10 Nisan 2016 08:28

Halkın bilim insanıydı Kenan Ateş

Paylaş

Sarya TUNÇ*

Bir oyun temsili gibi yaşadım bir haftadır. Bir sabah bir konferansa katılmak üzere hazırlandığım sırada Kenan Ateş’i kaybettiğimiz haberini aldım. O kadar ani, beklenmedik oldu ki, kötü haber alınca sarsılmak deyimi neymiş onu tanıyanlar olarak hepimiz yaşadık eminim.

Kenan Ateş, önce bir biyoloji öğrencisi olarak yazılarını, çevirilerini büyük bir ilgiyle takip ettiğim, ardından tanışma, sohbet etme fırsatı bulduğum biriydi. Sonraları danışman hocam da oldu ama yoldaşlığı hep baki kaldı.

Sadece benim değil bölümdeki tanıştığı tüm öğrencilerin herhangi bir sorununu kendi sorunu edinip yardım etmeye çalışan, merakla sorulan soruları her seferinde, taa en başından ve ısrarla anlatmak istemesine ‘Aman hocam, dünyanın oluşumundan başladın sen de’ diye takıldığımız ama altında bize, bilimsel bilgiye ulaşmayı öğretme amacı güden bir öğretici idi. Bildiği her şeyi öğretme ve paylaşma isteği muazzam biriydi. Son güne kadar düşünüp, kısıtlı bütçe ve büyük bir inatla yeniden yapılandırdığımız projeleri şimdi nasıl tamamlarım bilmiyorum.

Ardından onu ve anılarını anlatan o kadar çok yazı ve hikaye paylaşıldı, ama yine en etkileyici olanı kendisinin, kendi kaleminden yazdığı yazı oldu sanıyorum.

Bugün daha da zorlaşan, elitleştirilen bilimin toplumsallaşması, bilimsel bilginin halkın anlayıp  tartışabileceği ve fikir üretebileceği düzeye ulaşması en çok arzu ettiği, arzu etmekle kalmayıp bunun için en çok çaba sarf ettiği sorunlardan biriydi.
Piyasaya, sermayeye iş üretmek, yani başka türlüsü onun için çok kolay olacakken ve bu çok açıkken; bilimi ezilenlerin, yoksul halkın ve işçi sınıfının çıkarlarına uygun biçimde, onlara ulaşmakta araç olarak değerlendiren halkın bilim insanı idi Kenan Ateş.

Hem sosyal hem bilimsel yaşamında çok yönlü yaşayan, okuyan, üreten, çok farklı konu başlıklarını tek bünyede barındıran biriydi. “Değerini başkasının gözüne sokmayan insanların arkasından hissettiğimiz ıssızlık derin olur.” demiş yazısında Prof. Dr. Cem Terzi. Onu sadece okul çevresinde ya da tek bir yönü ile tanıyanlar için ardından söylenenler ve geç öğrenilen her şey bir kat daha üzüntü nedeni oldu.

İçtenliği, samimiyeti, yüksek perdeden durmayışı; kişisel, bilimsel hırs ve egodan oldukça uzak duruşu, paylaşımcılığı, heyecanı ve sınıf mücadelesi ve sosyalizme inancı ile örnek biriydi.

Arkadaşlığı, danışmanlığı, öğretmenliği ve yoldaşlığı için çok minnettarım. Anısı önünde saygı ile eğiliyorum...

* Deneysel Tıp Araştırmaları Enstitüsü (DETAE) Genetik Anabilim Dalı Yüksek Lisans Öğrencisi

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Küresel sistem, finansal adacıklar ve vergi cennetlerine karşı mı?

SONRAKİ HABER

Denizli’de ulaşıma zam: Sivil 3 lira, öğrenci 2 lira oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...