Emeklilerden Bakan Şimşek’e tepki

Emeklilerden Bakan Şimşek’e tepki

BİRLEŞİK Emekliler Derneği ve Türk Emekli Sen yaptığı ortak açıklamada, emeklilerin sadaka değil, yılların karşılığını istediğini vurguladı. Yıllardır emeklilerin maaşlarının arttığını iddia ederek, maaş zammını düşük tutmanın art niyetli bir yaklaşım olarak nitelendirildiği açıklamada, “Emeklilerimiz, kimsenin dağıtacağ

BİRLEŞİK Emekliler Derneği ve Türk Emekli Sen yaptığı ortak açıklamada, emeklilerin sadaka değil, yılların karşılığını istediğini vurguladı. Yıllardır emeklilerin maaşlarının arttığını iddia ederek, maaş zammını düşük tutmanın art niyetli bir yaklaşım olarak nitelendirildiği açıklamada, “Emeklilerimiz, kimsenin dağıtacağı ulufeyi değil, devlete ödediği vergilerin ve yıllarının karşılığını, kısacası hakkını istiyor” denildi.

MAAŞLAR AZALIYOR

Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı Nalan Huriye Akcan ile Tüm Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir’in yaptığı ortak açıklamada, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in devletin bir kurumu olan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine inanmadığı ileri sürülerek, “Çarşı- pazar dolaşıp temel gıda ürünlerinin fiyatlarındaki değişimi incelemiş ve maaşların reel olarak arttığını tespit etmiş. Sanırız Maliye Bakanlığı pazardaki döküntülerden bir fiyat tespiti yaptırmış. Zira TÜİK zaten bu çalışmaları yapıyor. Eğer her kurum ayrı çalışma yapacaksa TÜİK’e ne gerek var” denildi.
TÜİK’in rakamlarına göre memur ve emekli maaşı reel olarak azaldığına işaret edilen ortak açıklamada, Maliye Bakanlığı’nın bu durumdan rahatsız olduğu için, kendi hesaplamasını yaptığı eleştirisini getirdi.
(Ankara/ANKA)

www.evrensel.net