03 Nisan 2016 14:35

Öcalan'ın doğum günü sebebiyle Amara'ya gitmek isteyenler engelleniyor

Paylaş

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın doğum günü sebebiyle Diyarbakır'dan, Öcalan'ın doğduğu köy olan Amara'ya doğru yola çıkan kitleye Siverek'te polisler engel oldu. Amara'ya gitmek isteyen 47 kişi gözaltına alınırken, Mersin'de de engellemeler yaşandı.

Urfa Valiliği doğum günü etkinliklerini engellemek için 1-6 Nisan arasında kentteki tüm etkinlikleri yasaklamıştı.

Diyarbakır'dan Amara'ya hareket eden grubun içinde bulunduğu konvoy, Urfa'nın Siverek ilçesi girişinde durduruldu. Asker ve polisler, araçların geçişine izin vermedi. Dün gece Siirt'ten Siverek'e ulaşan ve içinde 42 kişinin bulunduğu otobüs polis tarafından durduruldu. Otobüse el koyan polisler, 42 kişiyi de gözaltına aldı.

Öte yandan Amara'ya doğru hareket eden bir gruba Halfeti yol ayrımında polis saldırdı. Grubun geçişine izin vermeyen polisler, grup içindeki bazı darbetti. Saldırı sonrası DBP PM üyeleri Selahattin Kaygusuz ve Selahattin Demir ile GÖÇDER Yöneticisi Gülbahar Emrah'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alınarak, Birecik İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Polislerin darbetmesi sonucu yaralanan DBP üyesi Hamit Demir'in ise hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Ancak hastaneye giden arkadaşları kendisine ulaşamadı.

MERSİN

Mersin'den Amara'ya gitmek isteyen yurttaşların otobüsleri Adana otoban gişelerinde polis tarafından durdurularak, geçişlerine izin verilmedi. Sabahın erken saatlerde HDP Akdeniz ilçe binası önünde toplanan yurttaşlar, otobüslerin polis engeline takılması nedeniyle Amara'ya gidemedi. Kitle adına açıklama yapan TUHAD-FED Mersin Temsilcisi Ahmet Oğuz, hiçbir şekilde hukuki dayanağı olmayan bu engellemelerin AKP iktidarının Kürt halkının barış sesinden korktuğunun göstergesi olduğunu belirtti.

BATMAN

Batman'da da, Öcalan'ın doğduğu köy olan Amara'ya gitmek için yurttaşlar beş ayrı noktada buluştu. Kadınların öncülük ettiği kitle, slogan, alkış ve zılgıtlarla yola çıktı. (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Karyateyn, tamamen Suriye ordusunun kontrolünde

SONRAKİ HABER

Üniversite isteyen Perulu öğrenciler ayaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...