23 Nisan’ı direniş çadırında geçirdiler

23 Nisan’ı direniş çadırında geçirdiler

Adana’da işten atılan 52 TEDAŞ işçisinin çocukları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamayarak, babalarıyla birlikte direnişte girdi. Polis çocukların katıldığı yürüyüşe bile müdahale etmek istedi.Haklarını istedikleri için işten atılan 52 TEDAŞ işçisinin çocukları, 23 Nisan

Haklarını istedikleri için işten atılan 52 TEDAŞ işçisinin çocukları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamayarak babalarının TEDAŞ önünde kurduğu ve 50 gündür direnişte olduğu çadır önünde bir araya geldi. Babalarının giydiği eylem yeleklerini giyen çocuklar, daha sonra pankartlar açarak, eyleme katıldı. Eylem yapan çocuklar önce babalarının bulunduğu alanda kısa süreliğine slogan attıktan sonra ellerinde “Babalarımızın işe geri alınması için siz de destek verin ve korna çalın” yazan pankartlarla yol üzerinde durup, sürücülerden destek istedi.

Ardından yürüyüş yapan çocuklar ve velileri, TEDAŞ İl Müdürlüğü önüne geldi. Burada polislerin “daha fazla ilerleyemezsiniz açıklamayı burada yapacaksınız, çocukları kullanmayın” denmesi üzerine çocukların velileri ile polisler arasında arbede yaşandı. Polisler ile işçiler arasında yaşanan gerginlik sırasında çocukların korkusu gözlerinden okundu.

‘BABALARIMIZ İŞSİZKEN BİZ BAYRAM KUTLAMIYORUZ’

İşten çıkartılan babaları adına çocuklardan Birkan Şenol açıklama yaptı. Birkan, “Bugün 23 Nisan ülkenin dört bir yanında çocuklar çocuk bayramını kutluyor ve eğleniyor. Bizler ise buradaki kardeşlerimizle birlikte, bayramımızı kutlamak yerine bizim geleceğimiz için ekmek kavgasında olan babalarımıza destek veriyoruz” dedi.

Babalarının 3 aydır eve para getiremediklerini belirten Birkan, babalarını işten atanlara da seslendi. Birkan, babalarının kendilerinin ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olduğunu belirterek, “Buradan başta babalarımızı işten çıkartan Mahmut amcaya ve diğer yetkililere sesleniyoruz. Babalarımızı haksız yere işten attınız, ailelerimizi aç bıraktınız. Babalarımız işsizken, 23 Nisan Çocuk Bayramımızı bizler kutlamıyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından çocuklar ve aileleri direniş çadırına geçti. (ADANA)

www.evrensel.net