Gülten Dayıoğlu: 80 yılda 80 kitap

Gülten Dayıoğlu: 80 yılda 80 kitap

Çocuk ve Gençlik edebiyatının usta kalemi Gülten Dayıoğlu, Yoksa Sen misin? adlı 80. kitabıyla bir kez daha okurlarıyla buluşuyor. Sekseninci yaşını sekseninci kitabı Yoksa Sen misin’le kutlayan Gülten Dayıoğlu, bu kez okurlarına 15. yüzyılda yaşayan Şaman kızı Bürküt ile 21. yüzyılda yaşayan Bengü’nün bir bedende buluşan hikayesini anlatıyor. 

Usta Yazar Gülten Dayıoğlu’nun gerek kurgusu, gerekse duru ve akıcı anlatımıyla merak uyandıracak olan yeni romanı Yoksa Sen misin? 22 Mart’ta Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini alacak.

YOKSA SEN MİSİN?’DEN TADIMLIK: 

Bürküt 15. yüzyılda Orta Asya’da yaşayan bir Türkmen kızı. Doğuştan Şamanlık yeteneğine sahip. Kutsal Vooo Bataklığı’nda boğulmak üzereyken çamurdaki Anaşidalar ona uzaylı-insan niteliği kazandırırlar. Çünkü kendisine göksel güçler tarafından, insan soyunun yok olmaması konusunda önemli bir görev verilmiştir.

Bengü ise 21. yüzyılda İstanbul’da yaşamaktadır. Kayak kazasında çığ altında kalır. Ruhu varlığından kıvılcım gibi sıçrayıp çıkar. Paralel evrenlerdeki geçmiş zaman katmanlarına savrulur. Orada Bürküt’e sığınıp onunla bütünleşir.

Bürküt, ruh eşiyle birlikte Asya’da on yıl süreyle destansı serüvenler yaşar. Sonunda Oğuz Kağan’ın Çin’de yaptırmış olduğu efsanevi Beyaz Piramitler’e ulaşır. İnanışa göre piramitlerde, tüm dünyada barışı sağlayacak gizemli bir güç saklıdır.

2001 yılbaşı gecesinde, dünyayı şaşırtan bir olay yaşanır. On yıl önce yarı ölü halde, bitkisel hayata tutsak olan on beş yaşındaki Bengü birdenbire canlanır. Çünkü ruhu, Bürküt’ten ayrılıp kendisine geri dönmüştür. Amaaa! (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net