16 Mart 2016 16:48

İstanbul Üniversitesi'nde Beyazıt ve Halepçe anması: 16 Mart’lar AKP’yle sürüyor

Paylaş

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, 16 Mart Beyazıt ve Halepçe katliamlarının yıldönümünde düzenledikleri anmada, katliamların bugün AKP ile sürdüğünü belirttti. 

78’liler girişiminin de katıldığı eylemde, Ellerinde “16 Mart’ı unutma, unutturma!” pankartı taşıyan öğrenciler, “16 Mart’lar AKP’yle sürüyor”, “Katiller halka hesap verecek” sloganlarını attı. İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde gerçekleşen eylem esnasında, çok sayıda çevik kuvvet ve sivil polis ekibi kampusu abluka altına aldı.

‘AMED, SURUÇ, ANKARA...’

Burada konuşan Nurseli Gözüaçık, 16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi Eczacılık fakültesi önünde sivil faşistlerin, kontrgerilla organizasyonuyla attığı bomba sonucu 7 üniversite öğrencisinin katledildiğini, 16 Mart 1988`de de, Saddam’ın kimyasal silahlarla Kürt halkını katlettiğini ifade ederek, “16 Mart’ı unutmuyoruz çünkü Amed'de, Suruç'ta, Ankara'da yapılan katliamların katillerini tanıyoruz” şeklinde konuştu.

Kürt illerinde katliam sürerken Ortadoğu’da savaş, iktidar tarafından körüklendiğini, en son Ankara’da patlayan bombanın sorumlusu; bombalardan beslenen iktidar olduğunu ifade eden Gözüaçık, “Bu kadar ölümün, savaşın, katliamların ve ülkede patlayan bombaların sorumlusu, ‘Her yerde savaş’ diyen iktidardır. AKP katliamlar geleneğini sürdürerek, bugün kendi tarihini yazmaya çalışıyor.” dedi.(İstanbulEVRENSEL)

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Antep ÇHD: İhmali olanların takipçisi olacağız

SONRAKİ HABER

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB: Alışmayacağız, susmayacağız teslim olmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...