19 Nisan 2012 15:40

Direnişleri ilmek ilmek dokumaya devam...

17. TÜYAP İzmir Kitap Fuarı, ‘Kitabın Ege Yolculuğu’nu bu kez işçi direnişlerine yaptı. Evrensel Basım Yayın tarafından düzenlenen Direnişi Nasıl Dokuduk? başlıklı söyleşide, panelin ismiyle aynı adı taşıyan ve 1996 yılında Gaziantep Ünaldı dokuma işçilerinin direnişini anlatan kitap tanıtıldı. İlginin yoğun olduğu s&o

Direnişleri ilmek ilmek dokumaya devam...

Paylaş

‘İŞÇİLER MÜCADELE İÇİNDE DEĞİŞİYOR’

Ramis Sağlam’ın 527 tane işyerinde 20 bin dokuma işçisinin direnişinin anlatıldığı kitaptan sık sık alıntılar yaparak günümüz direnişleriyle de benzerlikler kurduğu konuşmasından sonra sözü alan Gürsel Köse, TEKEL işçilerinin Ankara’ya varan direnişini nasıl ördüklerini anlattı. Sendikal bürokrasiyi de eleştiren Köse, “TEKEL direnişi sadece Sakarya sokaklarına sıkışmayıp, her ile yayılabilseydi başka bir sonuç elde edilirdi” dedi. Tıpkı Ünaldı direnişinde de olduğu gibi, yüzde 70’i AKP’ye oy veren TEKEL işçilerinin de mücadele içerisinde nasıl değiştiklerini örneklerle anlattı. İzmir’de 50 bin işçinin çalıştığı Çiğli Organize Bölgesinde sadece 3 bin işçinin sendikalı olduğunu ifade eden Köse, direnişlerin bugün bu işçilerin örgütlü olmasıyla dokunacağını dile getirdi.

Ardından sözü alan Makum Alagöz de, bir yıla yaklaşan Savranoğlu deri işçilerinin İzmir’den İstanbul’a ve sonra tekrar İzmir’e uzanan direnişlerini aktardı. Savranoğlu direnişinin örnek olduğunu kaydeden Alagöz’ün; işçilerin çalışma koşullarını, direniş boyunca yaşadıklarını, çocuklarının geçirdiği travmaları örneklendirdiği konuşması dikkat çekti. Direniş çadırlarının işçiler için okul olduğunu söyleyen Alagöz, “İşçiler artık dostunu düşmanını tanıdı. Direniş boyunca değiştiler ve öğrendiler” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ahmet Aydın’ın ölümü hükümetin eseri

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa