27 Şubat 2016 19:43
Son Düzenlenme Tarihi: 28 Şubat 2016 13:09

Davutoğlu: HDP, Ermeni çeteler gibi Rusya ile işbirliği yapıyor

Davutoğlu: HDP, Ermeni çeteler gibi Rusya ile işbirliği yapıyor

Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bingöl'de yaptığı konuşmada HDP'yi eleştirirken, ''Ermeni çeteler gibi Rusya’yla işbirliği yapıyorlar. Gidip Moskova'da temsilcilik açıyorlar'' ifadelerini kullandı. Resmi tarih dilinde "tehcir" denilen Ermeni soykırımına gerekçe olarak gösterilen bu iddianın HDP için yinelenmesi tepki çekti.

T24'ün haberine göre Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Ben bugün Zazaca ve Kürtçe hitap ettim. Eskiden olsaydı kıyamet kopardı. Silahları bırakacağız deyip neden daha çok silahı ülkeye soktular. Sur'da olanları, Silopi'de olanları istismar ediyorlar. Ermeni çeteler gibi Rusya’yla işbirliği yapıyorlar. Gidip Moskova'da temsilcilik açıyorlar. Bölgeyi silah deposu haline getiren kim? Keskin nişancıları yerleştirenler kim? Gencecik çocukları kandırıp ölüme götürenler kim? Onlar bunları yapacaklar, sizin de oy verdiğiniz devlet seyredecek. Buna rıza gösterir misiniz?

Türkiye tüm mazlum devletlerin umutlarını bağladığı son kaledir. Halep’in halini görüyorsunuz. Bu hale getirmek istediler şehirlerimizi. Bu yüzden size düşen en büyük görev STK olarak ayağa kalkmanız."

'KÜRTLERE TEHCİRİN ENVER PAŞASI'

Davutoğlu’nun açıklamalarına HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen’den yanıt geldi. Bilgen Twitter adresinden şu açıklamayı yaptı: “Başbakan HDP’yi Ruslarla işbirliği yapan Ermeni çetelerine benzetmiş.neresini düzeltelim. Kürtlere tehcirin yeni Enver Paşası.”

Davutoğlu'nun bu sözleri sosyal medyada tepki çekti. Yapılan kimi yorumlar şöyle:

@fotibenlisoy: "Bakla" ağızdan çıktı. Davutoğlu'nun tarih bilgisi yok değil. Bu benzetmenin neyi çağrıştırdığını çok iyi biliyor olmalı... Vahim olan bu...

@pexwaz: Yani diyor ki '1915'te ne yaptıysak şimdi yine yaparız' 

@cflx: ve dolayısıyla? neyse bu sefer döngüsel tarih olmayacak

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

28 ülkede mülteci hakları için eylem: 'Güvenli geçiş şimdi!'

SONRAKİ HABER

Yüzlerce geyik öldüren avcıya hapis ve ayda 1 kez Bambi izleme cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa