17 Şubat 2016 22:35

Komedinin Hitchcock boyutu; ‘39 Basamak’ başlıyor

Paylaş

Korku, gerilim ve komediyi büyülü bir formülle buluşturan, yönetmen Alfred Hitchcock’un 1935’te beyazperdeye taşıdığı “39 Basamak”, sahneye uyarlandı.  Prömiyeri 18 Şubat’ta Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde gerçekleşecek oyunun yönetmenliğini Mehmet Birkiye  üstlendi. Oyunun kadrosunda ise Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak ve Okan Yalabık yer alıyor.
Oyuncularının, “Müşterek” isimli yeni bir oluşumla yapımcılığını üstlendiği “39 Basamak”; Tiyatro.iN ve Pangar Tiyatro’nun da desteğini alarak yola çıkıyor. Bu oluşum aynı zamanda, Kent Oyuncuları’nda yıllarca birlikte çalışmış isimleri uzun zaman sonra yeniden bir araya getiriyor.

John Buchan’ın “39 Basamak” adlı gerilim romanı; 1935 yılında Alfred Hitchcock tarafından, heyecan yüklü atmosferine incelikli ama geri planda duran bir mizah dozu da eklenerek beyazperdeye taşındı. “39 Basamak”ı tiyatroya uyarlayan Patrick Barlow da, bu mizah anlayışını alabildiğine öne çıkararak; gerilim atmosferinin çevrelediği, alabildiğine çılgın bir komedinin izini sürdü. Barlow “39 Basamak”ı oyunlaştırırken, Alfred Hitchcock’u sahne sahne takip ederek romandan çok filmin, Hitchcock’un uyarlamasını sahneye taşıdı. Geleneksel komedi anlayışının vazgeçilmez öğelerini; dinamik ve durmak bilmez bir aksiyonu, olmayacak ama harikulade teatral rastlantıları, yaptıkları ile yapmak istedikleri birbirine uymayan karakterleri, binbir kalıba giren oyuncuları ustalıkla bir araya getiren bu uyarlama sonunda ortaya çılgın bir komedi çıktı.

LONDRA’DAN İSKOÇYA’YA UZANAN BİR SERÜVEN

1935 Ağustos’unda, Richard Hannay (Engin Hepileri), can sıkıntısını dağıtmak için bir tiyatro oyununa gitmeye karar verir. Hannay, o gece tiyatroda gizemli güzel Annabella’yla (Demet Evgar) tanışır ve kendini Londra’dan İskoçya’ya uzanan çok komik ve heyecanlı bir casusluk serüveninin ortasında bulur. Bu serüvende ise onlara pek çok rolle karşımıza çıkan soytarılar (Okan Yalabık ve Bülent Şakrak) eşlik eder.

“39 Basamak”, 18 Şubat 2016, Perşembe akşamı Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde gerçekleşecek prömiyerinin hemen ardından 19 Şubat 2016, Cuma akşamı aynı sahnede tiyatroseverlerle buluşacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Cem Karaca’nın hayatı tek kişilik müzikli gösteri oluyor

SONRAKİ HABER

Kırklareli Üniversitesi'nde kişiye özel kadro oyunu ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...