17 Nisan 2012 09:14

'Muhalif'lerin ileri karakolu Türkiye'de

Reuters ajansının "Türkiye sınırında" dediği, Times gazetesinin ise "Asi Nehri’nin Türkiye tarafında" diye tanımladığı "Özgür Suriye Ordusu"na ait "ileri karakol"un çadırları ilk kez görüntülendi. Vatan Gazetesi'nin konuştuğu Times yazarı çadırların Türkiye tarafında olduğ

'Muhalif'lerin ileri karakolu Türkiye'de

Paylaş

Masrafları Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn gibi ülkeler tarafından karşılanan Özgür Suriye Ordusu’nun sözcülüğünü de yapan Yarbay Halid Hamud’un da silahıyla birlikte Kızılay çadırı içerisinde poz verdiği fotoğraflarda görülüyor.

İngiliz The Times gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yapan eski Washington Büro şefi ve Dış Haberler Müdürü Martin Fletcher tarafından yazılan haberde çadırların Asi nehrinin en daraldığı bölgede yer aldığı iddia edildi. Fletcher çadırların Türkiye tarafında bulunduğunu ve 4 çadırın terk edilmiş bir çiftlik evinin hemen yanında kurulduğunu öne sürdü. Hatta bu üssün, hem kaçakçılık yapmak için hem de insan kaçırmak için kullanıldığını, Suriye tarafına geçip çay ve sigara alan muhalif askerlerin bunları Hatay’da 3 katı fiyatına satarak Esad rejimine karşı operasyonlarını da bu şekilde finanse ettiklerini anlattı.

Vatan Gazetesi haber üzerine Times gazetesinden defalarca yılın gazetecisi ödülüne aday gösterilen Fletcher’a ulaştı. İngiliz gazeteci, “Orada yazdıklarımın arkasındayım. Ancak beni bağışlayIn ama bu tartışmanın bir parçası olmak istemiyorum. Ama yanımda bir Reuters muhabiri yoktu” ifadesini kullandı.

Cumartesi günü çadırları ziyaret ettiğini belirten İngiliz gazeteci birkaç düzine üniformalı askerle karşılaştığını belirtti. Bu askerlerin ateşkesi bir maskaralık olarak yorumladığını kaydeden grubun lideri 29 yaşındaki Muhammed el-haj Hasan adlı askerin, “Ateşkes kararını duyduğum zaman o kadar sinirlendim ki Kalaşnikofumu alıp nehri geçerek Suriye kontrol noktasını taradım” sözlerine yer verdi.

Hasan’ın daha önce Suriye ordusunda yüzbaşı rütbesinde görev yaptığı da belirtiliyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Çevik Bir: Emir ve talimatları uyguladım

SONRAKİ HABER

Mültecilerin yaşamı beyaz perdeye yansıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa