Demirtaş: Suriye'de barış istemedikleri için PYD'yi dışarıda bırakıyorlar

Demirtaş: Suriye'de barış istemedikleri için PYD'yi dışarıda bırakıyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Fransız Parlamentosu Victor Hugo konferans salonunda, 9 Ocak 2013'te Paris'te suikastla öldürülen PKK Kurucularından Sakine Cansız, Doğan Fidan ve Leyla Şaylemez'e atfen düzenlenen 'Siyasal Suçlar ve Adalet Arayışı' konulu konferansa katıldı.

Sakine Cansız, Doğan Fidan ve Leyla Şaylemez'in ailelerinin de katıldığı konferansın moderatörlüğünü Paris Barosu'ndan Avukat Sylvie Boitel yaptı. Paris Barosu Avukat Jean-Louis Malterre, Ankara Barosu Avukatı Pınar Akdemir bilgilendirmede bulundu. Öğleden sonraki oturumda Selahattin Demirtaş bir konuşma gerçekleştirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Fransa hükümetinin Türkiye'de yaşanan çatışmalara kayıtsız kalmaması gerektiğini söyleyerek "Türkiye'de çatışmaların durması, yeniden karşılıklı ateşkesle barış masasına dönülmesi konusunda herkesin ısrarcı olması lazım. Fransa hükümeti dahil olmak üzere" diye konuştu.

Bölgedeki barışın Türkiye'ye de bağlı olduğunu belirten Demirtaş, "Çünkü Suriye barışının yolu aynı zamanda Türkiye'nin iç barışından geçiyor. Bu konuya atıf yapmayan, duyarsız kalan hiçbir siyaset Türkiye'de kalıcı barışı savunamaz" dedi.

Demirtaş şöyle konuştu: ” Cenevre’de PYD’siz bir toplantıyla oradan barış çıkarmayı düşünenler bunun gerçekçi olmadığını bizden daha iyi biliyorlar. Fakat Suriye’de bir çözüm gerçekleşmesin, Suriye’de henüz çözüm olgunlaşmadı diye düşünerek PYD’yi dışarıda bırakıyorlar. Çözüm istemediklerini gösteriyorlar. Bir müddet daha orada savaşa ihtiyaçları var. O yüzden PYD masaya davet edilmiyor. O yüzden PYD dışarıda tutulmaya çalışılıyor. Fakat biz bütün bu politikaların daha ağır faturalar bedeller çıkaracağını düşünüyoruz. Ama en nihayetinde direnen halklar kendi öz gücüne dayanarak ayakta kalan halklar kesinlikle kazanacaktır. Üç yıl önce Paris’in göbeğinde üç yiğit devrimci Kürt kadını katledildi. Ama ondan sonra mücadele gerilemedi daha da büyüdü binlerce, on binlerce Sakine, Fidan Leyla bu mücadeleye kendini daha fazla kattı ve geçen üç yılda gördük ki onları katledenler aslında kendileri öldüler. Sakine, Fidan, Leyla daha fazla yaşıyorlar. Canlıyken olduğundan daha fazla yaşıyorlar hatta” dedi.

Demirtaş Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin hükümetleri ve AB kurumlarına çağrıda bulunarak "Artık AB'nin etkili hükümetlerinden ve etkili bütün kurumlarından ayakları yere basan bir karar üretmelerini bekliyoruz" şeklinde konuştu. (Paris/DHA)

FOTOĞRAF: ARŞİV

www.evrensel.net