BM: Cenevre görüşmelerinin tarihi değişmeyecek

BM: Cenevre görüşmelerinin tarihi değişmeyecek

Suriyeli muhaliflerin önemli isimlerinden, Demokratik Suriye Meclisi Eş Başkanı Heysem Menna, Cenevre'de yarın düzenlenmesi planlanan Suriye barış görüşmelerinin 1 Şubat pazartesi gününden önce başlamasının mümkün olmadığını söyledi. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın sözcüsü ise, Cenevre için belirlenen tarihin değiştirilmeyeceğini açıkladı.

Sputnik'in haberine göre  De Mistura’nın sözcüsü Khawla Mattar, “Görüşmeler konusunda yeni bir tarih belirlemedik. Görüşmelerin ertelendiğine dair haberler duyduk ama bu doğru değil. Bu konuda resmi bir açıklama yapacağız” dedi.

Menna ise, Lozan’da gazetecilere yaptığı açıklamada,"Görüşmeler pazartesi gününden önce başlamaz" ifadesini kullandı.

Menna, BM, Rusya ve ABD’ye ‘görüşmelere katılması gereken muhaliflerden' oluşan yeni bir liste gönderdiklerini söyleyerek şöyle konuştu:

“Listemizi tamamladık. Görüşmelerde olması gereken 15 isim ve 15 alternatif üyeden oluşan, demokratik ve seküler Suriye listesi' olarak tanımlayabileceğimiz bu liste konusunda (BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan) De Mistura’dan, Amerikalılardan ve Ruslardan yanıt bekliyoruz."

Menna, "Görüşmeler için davetiyelerin bir bölümünü aldık, diğerlerini de bugün almamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Menna dün, PYD Eş Başkanı Salih Müslim ve Konsey'in diğer eş başkanı İlham Ahmed Cenevre'ye davet edilmediği takdirde kendisinin de görüşmelere katılmayacağını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net