Halkevleri: Gerici, piyasacı, mezhepçi, cinsiyetçi eğitim politikalarına son

Halkevleri: Gerici, piyasacı, mezhepçi, cinsiyetçi eğitim politikalarına son

2015-2016 eğitim öğretim güz döneminin sona ermesi üzerine bölge illerinde eğitim hakları engellenen çocuklara dikkat çekmek isteyen Halkevleri üyeleri Sultanahmet meydanı önünde toplanarak İstanbul Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yürüyüş gerçekleştirdi.

Ellerinde, "Savaş, gericilik, İstismar, Böyle eğitim olmaz"  pankartı taşıyan üyeler sık sık "Eğitim haktır, AKP karanlıktır", "AKP elini eğitimden çek", "Eşit, parasız, bilimsel anadilde eğitim", "Savaşa değil, eğitime bütçe"sloganlarıyla birlikte  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğüne yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sonrasında Halkevleri üyeleri İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını İstanbul Halkevleri eğitim meclisi üyesi Çağla Akdere okudu. 
Halkevleri eğitim meclisleri olarak, okulları gezerek veli, öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile hazırladıklarını anketin sonuçlarını aktaran Akdere, "Sokağa çıkma yasaklarının sonuçlarından biri okul ortamında etnik ayrımcılığın giderek artması. Ankete katıların %28 okullarında etnik ayrımcılık yapıldığını belirtmiştir. Ankete mezhep ayrımcılığı belirtenlerin oranı %32dir. Raporlara göre okul yöneticileri ve  bazı öğretmenler  öğrencilere başını örtme, namaz kılma ve oruç tutma gibi telkinlerde bulunuyor. Din derslerine cami imamının girmesinden 'Kızlar niye okuyorsunuz, kocalarınız nasılsa size bakacak'  diyen cinsiyetçi mezhepçi örneklerin giderek yaygınlaştığı ve bu durumun veliler ile öğrenciler arasında ilişkiyi etkilendiği görülüyor" dedi. 

Eğitim sisteminde gelinen noktanın artık çocukların hayatlarına mal olmaya başladığına dikkat çeken  Akdere, "Kayseri de 13 yaşındaki Seyfi Can K. Ders notlarının kötü olduğu gerekçesiyle intihar etti. En son yapılan TEOG sınavında istediği puanı alamadığı için intihar eden Ayşe Berrin Yılmazlar'ın katili de biliyoruz ki iktidarın eğitim politikalarıdır"  diyerek tepkilerini dile getirdi. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Ocak 2016 17:17
www.evrensel.net