Beyaz Sivil İnisiyatif'ten barış çağrısı

Beyaz Sivil İnisiyatif'ten barış çağrısı

İzmir'de 113 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle oluşan Beyaz Sivil İnisiyatif, Türkiye hiçbir insanın savaş sebebiyle ölmemesi, yaralanmaması ve engelli kalmaması için hazırladığı bildiriyi tarihi Hava Gazı Fabrikası'nda düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaştı. 

"Tepkisiz kalmak, bir gün mağdur olmaktır. İnsanlık ölmesin" başlıklı, 113 STK’nin imzaladığı ortak bildiri, İzmir Roman Derneği Başkanı Abdullah Cıstır tarafından okundu. Cıstır, ülkede her gün biraz daha azalan sevgi ve kardeşlik ortamında her gün insanların öldürüldüğünü belirterek, gelen ölüm haberlerine sadece taziye mesajı yayımlayan yöneticiler ve karar vericilere tepkilerini gösterebilmek için bir araya geldiklerini söyledi. 

Sayısı her geçen gün artan bu ölümlerin ülkedeki barış umutlarını baltaladığını söyleyen Cıstır, “Yaşanan olaylar, rutin olaylar haline gelmeye başladı. Ülkemiz, 7 Haziran seçimlerinden bu yana bir şiddet sarmalının içine düşmüştür. Yaklaşık yedi aylık süreçte, içinde masum sivillerin de bulunduğu yüzlerce insanımız hayatını kaybetmiş ve ülkemizin doğusu adeta yangın yerine dönmüştür. Diyarbakır’da, Suruç'ta, Ankara’da ve Sultanahmet'te masum insanların katledilmesiyle ülkemizin doğusunda ve batısında yüreğimizi yakan can kayıpları telafisi son derece güç maddi ve manevi kayıplara neden olmuştur. Biz aşağıda imzası bulunan sivil toplum kuruluşları, bu kötü gidişe dur demek istiyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net