Ayvalıtaş davasında yine tutuklama yok

Ayvalıtaş davasında yine tutuklama yok

Gezi Parkı direnişi sırasında Ümraniye'de bir aracın çarpması sonucu 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın yaşamını yitirmesiyle ilgili dava görüldü. Avukatların tutuklama talebi reddedildi, Mehmet Ayvalıtaş ve kazayı yapan Seyit Kartal’ın yaşanan olayda asli kusurlu, sanıkların ise kusurlarının olmadığına ilişkin bilirkişi raporuna Ayvalıtaş ailesi ve avukatları tarafından tepki gösterildi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesinde 10. celsesi görülen duruşmaya tutuksuz sanık Mehmet Görkem Demirbaş geldi. Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş, olayda yaralanan Seyit Kartal’ın babası Mustafa Kartal’ın da katıldığı duruşma yoğun güvenlik önlemleriyle başladı. Duruşmayı Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan da izledi. Mahkemenin bulunduğu koridor sürgülü bariyerlerle güvenlik görevlilerince kapatıldı ve davaya müştekiler dışında izleyici alınmadı. Adliye dışında ise emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri aldı.

‘TUTUKLAMA TALEBİMİZ VARDIR’

Mehmet Ayvalıtaş ve Seyit Kartal’ın olayda asli kusurlu, sanıkların ise kusurlarının olmadığına ilişkin gelen bilirkişi raporu Ayvalıtaş ailesinin avukatları tarafından kabul edilmedi. Ailenin avukatlarından Ayla Öztabak raporda ciddi eksiklikler olduğunu belirterek, “Raporda hız sınırından bahsedilmemiştir. Verdiğimiz CD’ler raporda dikkate alınmamıştır. 3. araç söz konusudur, tanık ifadeleri konu edilmemiştir. Her iki sanık hakkında tutuklama talebimiz vardır” dedi.

Mahkeme heyeti taraflara bilirkişi raporuna karşı beyanda bulunabilmeleri için süre verirken sanıkların tutuklanmaları taleplerinin reddine karar verdi. Gelecek celse güvenlik tedbirlerinin alınması için yazı yazılmasına karar veren mahkeme duruşmayı 3 Mart’a erteledi.

‘BİZ TERÖRİST DEĞİLİZ, HALKIZ’

Dava sonrası adliye önünde açıklama yapan baba Ali Ayvalıtaş, bilirkişi raporunu kabul etmediklerini belirterek, “Dalga geçiyorlar, bilirkişi resmen bizim çocukları öldürdüğü gibi, bir de parçalara ayırmıştır. Her türlü oyunla bizi eritip, bizi yok edip davamızı bitirmek ya da zaman aşıma uğratmak istiyorlar. Gezi olayları tüm Türkiye’yi birleştiren bir olaydır. Mehmet’in davasında hâlâ tutuklama olmadı. Ben bu adaletten hiçbir şey beklemiyorum. Biz terörist değiliz, halkız” dedi. (İstanbul/DHA)

www.evrensel.net