PAÜ Rektörlüğü, barış isteyen toplulukları kapatmakla tehdit etti

PAÜ Rektörlüğü, barış isteyen toplulukları kapatmakla tehdit etti

'Barış için Akademisyenler'in iktidar tarafından hedef gösterilmesinin ardından öğrencilerin ODTÜ merkezli başlattığı "Üniversiteler Barış İstiyor" kampanyasına imza atan Pamukkale Üniversitesi'nde 7 topluluk, rektörlük tarafından tehdit edildi.

PAÜ Rektörlüğü imza atan topluluk danışmanlarını sabah saatlerinde rektörlüğe çağırarak toplulukları kapatmakla tehdit etti.

PAÜ Yaratıcılık ve Sosyal Yenilik Topluluğu üyesi Harun Dadaş konuyla ilgili düşüncelerini; “Barış isteyen akademisyenlerimizin yayınladığı bildiride hukuka aykırı bir nokta yoktur. Ölümlerin son bulmasını isteyen akademisyenlerimize Erdoğan ve himayesindekilerin başlattığı linç kampanyasına karşı hocalarımızın yanında olduğumuzu ve onların onurlu duruşunu desteklediğimizi açıkladık. Rektörlüğün bu tehdidi düşünce ve ifade özgürlüğüne saldırıdır. Topluluklar düşüncelerini özgürce ifade edebilmelidir. Rektörlük eğer yukarıdan aldığı bir talimata göre toplulukları kapatma tehditleriyle bastırmaya çalışıyorsa bu durum toplulukların zaten fiili olarak kapalı olduğu anlamına gelir” cümleleriyle dile getirdi.

Medya ve İletişim Topluluğu Başkanı İrem Gökay ise; “Barış için imza veren akademisyenlere linç girişimi üzerine PAÜ'de öğrenci sorunları üzerine sorumluluk alan topluluklardan biri olarak, kadınların, çocukların, bebeklerin, insanların ölmediği bir ülke olarak barışa ve barışı savunan aydınlara destek verdik. Bunun üzerine üniversite yönetimi tarafından kapatılma tehdidi alan kulüpler var. Duyarlılığımıza, ifade özgürlüğümüze saldıran, demokratik bir yolla destek verdiğimiz halde tehditleriyle bizi yıldırmaya çalışan üniversite yönetiminin iktidardan emir aldığı apaçıktır. Baskılara ve yıldırma politikalarına rağmen barışın ve barış isteyen akademisyenlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. Attıkları imzayı geri çekmeyeceklerini belirten Gökay diğer toplulukları da bu onurlu mücadelenin arkasında durmaya ve barışta ısrarcı, kararlı olmaya çağırdı. (Denizli/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ocak 2016 23:45
www.evrensel.net
ETİKETLER PAÜ