15 Ocak 2016 05:19

Sultanahmet saldırganı IŞİD'den önce AKP destekli ÖSO ve Ahrar üyesiymiş

Sultanahmet saldırısını gerçekleştiren Nabil Fadli'nin Özgür Suriye Ordusu'na, bir süre sonra Ahraru'ş Şam'a katıldığı ortaya çıktı.

Paylaş

Sultanahmet saldırısını gerçekleştiren Nabil Fadli'nin Türkiye dışında sığınmacı kabul eden bir ülkeye gidişinin kolay olması için adını kısaltarak başvuru yaptığı ortaya çıktı. Fadli'yle beraber sığınmacı olarak parmak izi veren 2 şüphelinin de canlı bomba eylemi yapmak için eğitim aldığı iddia edildi.

DHA'nın haberine göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri Nabil Fadli'nin sığınmacı olarak Zeytinburnu Göç İdaresi Başkanlığı'nda kayıt yaptırırken Türkiye dışında sığınmacı kabul eden bir ülkeye gidişinin kolay olması için adını kısaltarak sığınmacı talebinde bulunduğunu tespit etti. Polis ekipleri, canlı bombanın tam adının 'Nabil Abdullatif el Fadli' olduğuna ulaştı. Toplanan bilgiler neticesinde ekipler, Fadli'nin canlı bomba saldırısına kadar Suriye'nin Halep iline bağlı Minbiç ilçesindeki bir mahallede yaşadığını belirledi.

FADLİ'NİN ÖRGÜTSEL YAŞAMI ORTAYA ÇIKTI

Polis, Fadli'nin 2012 yılında, altı ay boyunca AKP destekli gruplardan Özgür Suriye Ordusu'nun 'Ebubekir es Sadık' taburuna, bir süre sonra Ahraru'ş Şam'a katıldığını belirledi. Ekipler, 2014 yılında IŞİD'in, saldırganın memleketi Minbiç'i ele geçirdikten sonra, IŞİD'e katıldığını belirledi.

PARMAK İZİ VERENLERİN 2'Sİ CANLI BOMBA EĞİTİMİ ALMIŞ

Emniyet yetkilileri, Fadli ile beraber sığınmacı olarak parmak izi veren 4 şüpheliden 2'sinin de canlı bomba eylemi yapmak için eğitim aldığını iddia ederek, şüpheliler hakkında da detaylı bir inceleme başlattı.

MOBESE VE GÜVENLİK KAMERALARI İNCELENİYOR

Patlama sonrası çevrede bulunan Mobese ve güvenlik kamera görüntülerini toplayan polis ekipleri görüntüleri saniye saniye inceleyerek canlı bomba Fadli'ye yardım eden kişi yada kişilerin belirlenmesi için çalışmaya devam ediyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli ve Bolu'da 'barış' diyen akademisyenler gözaltında

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...