Zorla büst öptürdüğü iddia edilen şüpheli: Ben şahsı büstten  indirmeye çalışıyordum

Zorla büst öptürdüğü iddia edilen şüpheli: Ben şahsı büstten indirmeye çalışıyordum

Burak ŞEFKAT
Mersin

Muğla’nın Fethiye ilçesinde ırkçı saldırıya uğrayan İbrahim Çay’a zorla Atatürk büstü öptürdüğü iddia edilen şüphelilerden Selahattin Uslu jandarmaya verdiği ifadesinde, “Ben sadece jandarmaya yardımcı olmak için şahsı büstten indirmeye çalıştım. O sırada fotoğrafımı çekmişler” diye iddia etti. Ayrıca ifadesi alınan 5 şüpheli Çay’ın komşusu ve tanıdığı çıktı. Hiçbir şüpheli veya tanık, 40-50 kişinin ırkçı saldırısına uğrayan Çay’ı dövenlerin kim olduğunu bilmediklerini ileri sürdü.

ZORLA ATATÜRK BÜSTÜ ÖPTÜRÜLDÜ

Hakkari’nin Dağlıca ilçesinde 8 Eylül 2015’te çıkan çatışmada, Marmaris’in Kumluova Mahallesi’nde ikamet eden Adnan Ergen isimli asker de yaşamını yitirmişti. Ergen’in ölümünden bir gün sonra mahallede yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sırasında, daha önce geleneksel Kürt kıyafetleriyle çekilmiş bir fotoğrafını sosyal medyada paylaşan İbrahim Çay isimli vatandaş evinden alınmış, meydana götürülerek dövülmüş ve burada zorla Atatürk büstü öptürülerek, linç edilmek istenmişti. Bu fotoğraf kamuoyunda büyük tepki uyandırmıştı. Konuyla ilgili 8 yıldır bölgede seracılık yapan İbrahim Çay’ın şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı. Bu kapsamda 5 şüphelinin ifadesi alındı.

‘BEN HALKA SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTIM’

Şüphelilerden 30 yaşındaki Selahattin Uslu ifadesinde, olay günü Esen Mahallesi’ne kadar yürüyüşe başladıklarını anlatarak, “Bir anda ortalık karıştı. Ben halka sağduyu çağrısı yapmaya çalıştım, ancak sesimi duyuramadım. Jandarmaya yardımcı olmak ve halkın elinden kurtarmak için şahsı jandarma aracına koymaya çalıştım. Şahıs o anda Atatürk büstünün üzerinde oturmaktaydı. Oraya nasıl çıktığını, neden çıktığını ve kimin çıkardığını görmedim. Jandarmaya yardımcı olmak için şahsı büstten indirmeye çalıştım. İndirmeye çalışırken de halktan birisi fotoğrafımı çekmiş.” dedi. Uslu’nun 33 yaşındaki ağabeyi Sebahattin Uslu ise İbrahim Çay ile bir ay önce sera tüneli kurduklarını, bir hafta birlikte çalıştıklarını belirterek, “Bu süre içinde yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmedi” dedi. Ancak Uslu, Çay’ı dövenler arasında olmadığını iddia etti.

‘KİMİN DARBETTİĞİNİ GÖRMEDİM’

Seracılık yapan 25 yaşındaki Caner Şirin de Çay’ı tanıdığını belirterek, “Ben yazın market işlettiğimden İbrahim Çay devamlı olarak benden alışveriş yapıyordu” diyerek, dayak olayına karışmadığını ileri sürdü. Şirin’in 27 yaşındaki ağabeyi Çağatay ise Çay’ı simaen tanıdığını kaydederken, “Çay’ın Atatürk büstü üzerinde oturduğunu ve kafasında yaralanmaların olduğunu gördüm. Kimin nasıl darbettiğini görmedim” dedi. Market işleten Hakan Tosun da Çay’ın kendi müşterisi olduğunu anlattı. Tosun, “Ben şehidimizden dolayı o an ona öfkelenip bağırdım. Herhangi bir aşağılayıcı söz kullanmadım. Ancak ne dediğimi hatırlamıyorum” diye ifade verdi.
İbrahim Çay hakkında sosyal medyada yöresel kıyafetiyle paylaştığı fotoğraf gerekçe gösterilerek geçtiğimiz günlerde “Suçu ve suçluyu övmek” iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

JANDARMA ARADI 15 DAKİKA SONRA SALDIRGANLAR GELDİ

Irkçı saldırıya uğrayan İbrahim Çay, soruşturma kapsamında alınan ifadesinde olay gününü anlatmıştı. Çay ifadesinde, saldırının yaşandığı gün jandarmadan “Durmuş Başçavuş” adlı kişinin kendisini arayıp “Evin etrafında saldıran kişi var mı?” diye sorduğunu, ardından “Saldırı duyumu aldık. Dikkatli ol. Devriyeyle sana geliyoruz” dediğini anlattı. Çay, bu sırada eşi ve çocuklarıyla evde oturduğunu, söz konusu telefondan 15 dakika sonra bir araç ve iki motosikletlinin evlerinin önünde durduğunu aktardı. Çay, “Araç, Kumluova’dan Caner’indi. Caner’in ağabeyi de gelmişti. Komşuları Selahattin ve Sebahattin de vardı. Görünce seralara doğru kaçtım. Beni yakaladılar. Arabaya bindirip Kumluova’ya götürdüler. Burada çok sayıda kalabalık vardı. Yaklaşık 5-10 dakika beni darbettiler” dedi.

Jandarmanın hazırladığı fezlekeye göre de ihbar alındıktan sonra Çay’ın evine gidildi, Çay’ın “Bir kısım mahalleli tarafından meydana götürüldüğü” öğrenildi. Fezlekede, “meydana varıldığında Atatürk büstünün iç kısmında Çay’ın oturur vaziyette bulunduğu, çevresinde yaklaşık 40-50 kişilik kalabalığın olduğu, jandarmayı görünce saldırıların yoğunlaştırıldığı, şahsın kalabalığın elinden kurtarıldığı” ifadeleri yer aldı.

www.evrensel.net