Barış Bloku: Barış isteyen akademisyenler yalnız değildir

Barış Bloku: Barış isteyen akademisyenler yalnız değildir

Barış Bloku, "Bu suça ortak olmayacağız" diyen 1128 akademisyene destek açıklaması yaptı.

"Bizler de barış, özgürlük ve eşitlik adına onların dediği gibi 'Bu suça ortak olmayacağız!" denilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirilen  katliam ve sürgün politikasından derhal vazgeçilmesini talep eden ve “Müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını, hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritası oluşturmasını” isteyen 1128 akademisyen, Cumhurbaşkanı tarafından, içinde, aydın müsveddesi, güruh, mandacı, karanlık ve cahil sözcüklerinin geçtiği cümleler kurularak hedef gösterilmiş ve küçük düşürülmeye çalışılmıştır. Durumdan vazife çıkaran YÖK de acilen toplanarak “gereğinin yapılacağını” duyurmuştur.
Cumhurbaşkanı ve YÖK’ün tutumu sadece “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bir bildiriye imza atan akademisyenleri değil düşüncelerin özgürce ifade edilmesi gereken, toplumun aydınlık kadrolarının yetiştiği üniversite kurumunun tamamını hedef almıştır. Daha önce de mevcut siyasi iktidar; itiraz eden, hükümetin politikalarını eleştiren aydınlara “sözde aydın” diyerek yaftalamıştır. Ancak aydınlar bütün kritik dönemlerde toplumun vicdanı olmayı sürdürmüşlerdir.
Saray iktidarının hedef haline getirdiği Barış İçin Akademisyenler barış taleplerini cesaretle dile getirmiş, onurlu bir tutum almışlardır.
Akademisyenler yalnız değildir." (İstanbul/EVRENSEL)

1128 akademisyenden kalıcı barış çağrısı: Bu suça ortak olmayacağız

Chomsky: Erdoğan IŞİD'e karşı savaşan Kürtler'e saldırısını kınayanları azarlıyor

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. berivan avsar köln almanya 2yıl önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    sizlerin verdigi onurlu baris mücadelesinde tümdevrhalkimci kalbimizle sizleri destekliyoruz

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.