Cumartesi Anneleri, Güçlükonak Katliamı için toplandı

Cumartesi Anneleri, Güçlükonak Katliamı için toplandı

Kaybedilen yakınlarının faillerin ortaya çıkartılıp yargılanması için 563'üncü kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri, 1996'da gerçekleştirilen Güçlükonak katliamına dikkat çekerek, "Güçlükonak'tan Sur'a faili devlet olan tüm katliamların sorumluları hesap versin" çağrısı yaptı.

Cumartesi Anneleri 563. kez Galatasaray Meydanı’ndaydı. Güçlükonak Katliamı’nın 20. yıl dönümünde ellerinde karanfillerle ve kayıpların fotoğraflarıyla faillerden hesap sorulmasını isteyen annelere açlık grevindeki Alevi kadınlar ve HDK Eş Sözcüsü Sabahat Tuncel de destek verdi. Güçlükonak ilçesinin Koçyurdu köyünden olan köylüler, PKK’li oldukları iddiasıyla 12 Ocak 1996’da minibüsten indirilerek gözaltına alınmış, Taşkonak Tabur Komutanlığına götürüldükten sonra işkence görmüş ve öldürülmüştü.
“Güçlükonak Katliamı’nın yanı sıra 20 yıl önce haberlerimizi yapan Metin Göktepe’nin polis işkencesiyle  öldürülüşünün yıl dönümünde onu sevgi ve saygıyla anıyorum” sözleriyle konuşmasına başlayan Kenan Bilgin’in kardeşi İrfan Bilgin: “Bu katliamı yapan zihniyetin aynısı iktidarda. Ülkemizin doğusunda, güneydoğusunda cesetler sokakta. Ekmek almaya giden kadının bebeği annesinin kucağında kurşunlanıyor” diye konuştu.

Cemil Kırbayır’ın kardeşi Mikail Kırbayır şunları söyledi: “35 yıldır insanlar ölmesin, öldürülmesin diye feryat ederken, ölümler bugün çoğalmaya başladı. Aynı zihniyet katlamalı olarak insanların evlerini hapishaneye çevirdi.”

‘YALAN HABER YAPTILAR’

İnsan Hakları Derneğinden Avukat Ercan Kanar, “Halkların gerçekleri öğrenme hakkına riayet eden Metin Göktepe’nin ölümünün 20. yıl dönümü ve Güçlükonak Katliamı’nın da 20. yıl dönümündeyiz. Güçlükonak Katliamı’nın yaşandığı olay yerine giden ana akım medyanın muhabirleri yalan haber yaptı. O zaman korucu olan Hacı Öztunç gerçekleri açıkladığı için JİTEM tarafından öldürüldü” dedi.
Ahmet Kayar’ın kızı Emine Kayar “Bu devletin adaleti yok. Barış istiyoruz. Ben sonuna kadar babamın kemiklerine sahip çıkacağım”, Abdullah İlhan’ın oğlu Nevzat İlhan da “Güneydoğu’da yapılan tüm katliamları nefretle kınıyorum” dedi.

Haftanın basın açıklamasını ise Cumartesi İnsanları'ndan Sinema Oyuncusu Nur Sürer okudu. Bölgede cenazelerin verilmemesine tepki gösteren Nur Sürer, “Ailelere çektirilen bu ızdırap işkencedir. Herkesin cenazesini alması haktır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net