12 Nisan 2012 15:04

Arınç: Anladım ki, Kürtçe bir medeniyet dilidir

İstanbul’da, ‘Demokratikleşme süreci ve yeni anayasa’ konulu konferans veren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir öğrencinin, “Bir konuşmanızda ‘Kürt dili medeniyet dili değildir’ dediniz. Yeni anayasaya anadilde eğitim konusunda neler getirilecek?” sorusuna üzerine, “Kürtçe bir medeniyet di

Arınç: Anladım ki, Kürtçe bir medeniyet dilidir

Paylaş

İstanbul’da, ‘Demokratikleşme süreci ve yeni anayasa’ konulu konferans veren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bir öğrencinin, “Bir konuşmanızda ‘Kürt dili medeniyet dili değildir’ dediniz. Yeni anayasaya anadilde eğitim konusunda neler getirilecek?” sorusuna üzerine, “Kürtçe bir medeniyet dilidir’ diyenler çok güzel yazılar yazdılar, o yazılardan istifade ettim. Anladım ki, kitabı olan, kültürü, folkloru, düşüncesi olan ve yaşayan bu dil bir medeniyet dilidir” dedi.

“Kürt dili medeniyet dili değildir veya medeni bir dil değildir demedim. Bütçe konuşmasında bu konu üzerinde en cesur düşüncelerini ifade etmiş bir insan olarak ‘Kürtçe medeni bir dil değildir’ demişsem bu çok büyük bir haksızlık olurdu, kendime, Kürtçe konuşan yurttaşlarımıza saygısızlık olurdu. Bunu söylemeyecek kadar akıllı bir adamım. Kürtçe medeni bir dil değildir’ demedim” diyen Arınç, “Anayasada bir engel bundan sonra olmayacaksa bu dilde bir eğitim yapılabilir mi, yapılamaz mı tartışmasında ben Kürtçenin, alfabesi, grameri olan bir dil, şu kadar yüzyıldır konuşulan, pek çok kitap yazılmış, edebiyat örnekleri olduğunu söyledikten sonra ‘İlkokuldan üniversite sonuna kadar eğitimi yapılacak kadar bir medeniyet dili midir?’ diye soru sordum” dedi. Arınç sözlerini şöyle sürdürdü, “Sorumun cevabı da geldi. ‘Kürtçe bir medeniyet dilidir’ diyenler çok güzel yazılar yazdılar, o yazılardan istifade ettim. Anladım ki, kitabı olan, kültürü, folkloru, düşüncesi olan ve yaşayan bu dil bir medeniyet dilidir.”

“Ama sorumun ikinci cevabını bekliyorum. Bu dille baştan sonra bir eğitim yapmak mümkün müdür?” diyen Arınç, “Siz buna ‘evet’ diyebilirsiniz ben de ‘evet’ demek için çalışmalarımı tamamlamak üzereyim. Ancak düşünün, böyle bir eğitim ancak Kuzey Irak’ta, Süleymaniye’de bir yerde var, dünyanın başka hiçbir yerinde yok. Dolayısıyla böyle bir dil eğitime müsait midir, yani fiziğiyle, kimyasıyla, astronomisiyle, sosyal politikalarıyla her şeyi ifade etmeye yeterli midir konusunda ben aydınlanmak ve tatmin olmak ihtiyacındayım. Siz bana ‘bu dille baştan sona eğitim yapmak mümkündür’ deyin, okurum, anlarım ve kabul ederim, hiç peşin hükümlü değilim. Çünkü ben bu topraklarda 30-40 yıldır değil 1000 yıldır Kürt vatandaşlarımın yaşadığına inanıyorum, onların varlığından da mutluyum, onların ne etnik kökenlerine, ne dillerine ters gözle bakmadım” şeklinde konuştu. “Kürtlerle aynı medeniyetin çocuklarıyız, 1000 yıldır birlikte bu medeniyeti inşa etmiş insanlarız. Cumhuriyet’te de birlikteydik, Çanakkale’de de birlikteydik. Bu ülkede hepimiz eşit yurttaşlar olarak kardeşlik hukuku içinde yaşayacağız” diyen Arınç, “Bunu kabul etmek ayrı bir şey. Ancak dil konusu fevkalade önemlidir. Eğitimin en kaliteli, en iyi yapılması için hangi dili kullanmalıyız noktasında bugün var olan sistemi değiştirmek için çok haklı sebepler bulmamız gerekir. O da üniversitelerin işi, siz de bu konular üzerinde çalışın, okuyun, oturun yazın çizin, bize yol gösterin. Birincisini nasıl başımın üstünde taşıyorsam, ikinci sorumun cevabını aldığımda da ellerinizden öperim” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Komşu’da erken seçim mayısta

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ya yumruk atan Osman Sarıgün, AKP'den ihraç ediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa