Diyarbakır’da bir kadın öğretmen evindeyken vuruldu

Diyarbakır’da bir kadın öğretmen evindeyken vuruldu

Cumhur DAŞ
Diyarbakır

Diyarbakır’da İsmet Paşa İlk Okulu’nda görev yapan öğretmen Mevlüde Ketani, Sur içine yakın apartmanın 6. Katındaki evinde başına isabet eden kurşunla ağır yaralandı. Kurşunun henüz nereden geldiği kesinlik kazanmazken sabah saatlerinde Sur içi tarafında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve bu çatışmalar sonucu Ketani’nin vurulmuş olabileceği ifade edildi.

Diyarbakır Sur içinde sokağa çıkma yasağı 35. gününü geride bırakırken yaşanan şiddetli çatışmalardan kaynaklı kentteki tüm insanların can güvenliği kalmamış durumda. Bu sabah Yenişehir ilçesi Ali Emiri 4.Sokak Kupik 10 Apartmanının 6. katındaki evinde çocuklarını çatışmalardan korumak isteyen öğretmen Mevlüde Ketani başından vurularak ağır yaralandı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesine kaldırılan Ketani ameliyata alındı. Durumu ağır olan öğretmenin ikinci bir ameliyat için bekletildiği öğrenildi. 

Yaşanan olaya ilişkin gazetemize bilgi veren Eğitim Sen Diyarbakır 1 No.lu Şube yöneticisi Emine Gül, şunları aktardı: “Sabah saat 7 sıralarında evinin bulunduğu alanda silah sesleri yoğunlaşınca iki çocuğunun bulunduğu odaya geçiyor. Çocuklarını daha güvenli bir odaya götürmek istiyor. O sırada camdan giren kurşunun hedefi oluyor. Kurşun ensesinden giriyor, bir gözünü dışarıya çıkartıyor. Şu anda bir ameliyat daha yapılacak. Kurşun hale başında bulunuyor.” Çatışmaların sonucu herkesin zarar gördüğünü söyleyen Gül, “Diyarbakır’da kimsenin can güvenliği yok” dedi. 

DAHA ÖNCE APARTMANLARA BOMBA İSABET ETMİŞTİ

Özellikle Sur ilçesinin yanında bulunan Yenişehir ilçesinin çeşitli mahallelerine Surdan geldiği tahmin edilen kurşun ve bombalar isabet ediyor. Daha önce İstasyon Caddesi üzerinde bulunan Ayhan Durağının yan sokağındaki ve Lise Caddesi üzerindeki Yenişehir İlk Okulu’nun karşısında bulunan apartmanların üst kısımlarına bomba mühimmatları isabet etmişti. Bu olaylarda hayatını kaybeden ve yaralanan kimse olmamıştı. Sur içinde bulunan yasaklı olmayan İskender Paşa Mahallesindeki evine tank mermisinin isabet etmesiyle de Melek Alpaydın isimli kadın hayatını kaybetmişti. 

 

www.evrensel.net