Videodaki IŞİD’li  ‘doğu Londralı’

Videodaki IŞİD’li ‘doğu Londralı’

IŞİD’in İngiltere’yi tehdit ettiği ve İngiltere için casusluk yaptığı öne sürülen beş kişiyi öldürdüğü videodaki militanın İngiliz vatandaşı Siddhartha Dhar olduğu düşünülüyor.

BBC’nin ulaştığı kaynaklar “Birçok kişi o olduğunu düşünüyor” dedi fakat henüz militanın kimliği hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

Videoyu inceleyen güvenlik güçleri de görüntülerdeki militanın kimliğinin tespiti için Dhar hakkındaki araştırmalara odaklanıyor. ‘Ebu Rumaysah’ olarak da bilinen Dhar, 2014 yılında ‘terörizme teşvik’ suçlamasıyla tutuklanmış, daha sonra kefaletle serbest bırakılmıştı.

Eski iş adamı, dört çocuk babası Dhar, Suriye’ye gitmeden önce Londra’nın doğusundaki Walthamstow’da oturuyordu. 

Dhar, Müslüman olmadan önce Hindu’ydu. Daha sonra ise radikal örgüt el Muhacirun’a katıldı. BBC’ye konuşan Dhar’ın yakınları da, videodaki sesin ‘şüphesiz’ ona ait olduğunu söyledi.

ÇOCUĞU TANIDILAR

Bağımsız kaynaklar tarafından teyit edilemeyen videodaki militan elinde silahıyla İngiltere Başbakanı David Cameron ile dalga geçip, İngiltere’yi tehdit ederken görülüyor. Militan, “Cihat ilan etmeye, sınırları delmeye devam edeceğiz ve bir gün sizin topraklarınızı işgal edip orada Şeriat kanunlarıyla hüküm süreceğiz” diyor. İngiltere Başbakanı Cameron ise videoyla ilgili olarak “Toprak kaybetmekte olan bir örgütün acınası işi” ifadesini kullanmıştı. 

IŞİD’in 10 dakikalık videosunda yaşının 5-6 olduğu tahmin edilen ve İngiliz aksanıyla İngilizce konuşan bir çocuk da yer alıyor. Çocuk videoda ‘İnançsız kişileri öldürmekten’ bahsediyor.

Channel 4 News haber kanalına göre, Londra’nın güneyinde Sunday Dare adlı bir kişi görüntülerdeki çocuğu tanıdı ve torunu Isa Dare olduğunu söyledi. Sunday Dare, çocuğun, kızı Grace Dare tarafından Suriye’ye götürüldüğünü ifade etti.

Televizyon kanalına konuşan Sunday Dare, “O benim torunum. İnkar edemem, torunum o benim. Çok iyi tanıyorum” dedi ve çocuğun propaganda ve ‘kalkan’ amaçlı kullanıldığını söyledi.

Görüntülerde İngiltere için casusluk yaptıkları iddia edilen beş kişi çölde kafalarının arkasından kurşunlanarak öldürülüyor. Beş kişiden bazıları Rakka’dan olduklarını söylerken, diğerleri Libya’da Bingazi’den olduklarını ifade ediyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net