Yemen’de ağır bombardıman başladı

Yemen’de ağır bombardıman başladı

Yemen’de ateşkesi bozan Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon güçleri, Yemen’de Şii Husilere yönelik saldırıyı da yoğunlaştırdı. Başkent Sana’da Husilerin kontrolündeki askeri birliklere hava saldırısı düzenledi. 

Hava operasyonlarının Sana’nın batısındaki es-Sibaha mıntıkasıyla kuzeyindeki ed-Deylemi Hava Üssüne gerçekleştiği bildirildi. Koalisyon güçlerinin ayrıca, Sana’nın batısındaki Hamdan ilçesinde bulunan Hava Savunma Enstitüsüne de 3 ayrı operasyon düzenlediği ifade edildi. Sana’nın 226 kilometre batısındaki Hudeyde şehrinin doğusunda Husilerin kontrolünde bulunan sahil savunma kampına da hava operasyonları düzenlendiği kaydedildi. Öte yandan, İsviçre’nin Biel şehrinde 15-20 Aralık tarihleri arasında bir araya gelen taraflar, müzakerelerin başladığı gün ilan edilen 7 günlük ateşkes kararını bir hafta daha uzatmıştı. Ancak iki tarafın da ateşkes zamanı, kararı birçok kez ihlal ettiği bildirilmişti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 

Yemen’in geçici başkenti Aden’de güvenlik gerekçesiyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Aden Güvenlik Komitesi, Yemen’in güneyindeki Aden’de sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini bildirdi. Yasağın akşam 20.00 ile 05.00 saatleri arasında geçerli olacağı ifade edildi. 

Kararın, önceki gün güvenlik güçleri ile silahlı saldırganlar arasında Mualla Limanı yakınında gerçekleşen çatışmada, 17 kişinin ölmesinden sonra güvenlik gerekçesiyle alındığı iddia edildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Yemenbombardıman