26 Aralık 2015 21:07

HDP’ye AKP’den ‘kapatma’ tehdidi

HDP’ye AKP’den ‘kapatma’ tehdidi

Paylaş

Karabük’te konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, bölgedeki ablukayı  savunurken HDP’yi tehdit etmekten geri durmadı. Şahin, “Parti kapatmalar zorlaştı. Ama HDP bu demokratik düzenin kıymetini bilsin, aranıza mesafe koyun aksine demokratik düzen sizi sırtında taşımayabilir” diyerek tehditte bulundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin parti “Siyasi partiler de düşüncelerini, programlarını sadece siyasi yolla hayata geçirmenin mücadelesi içerisinde olacaklar. Bakın şu anda Türkiye’de faaliyette bulunan bir siyasi parti var HDP. Siyasi partiler terör yoluna baş vurmazlar, terör örgütleriyle işbirliği yapmazlar. Terör örgütlerinin siyasi uzantısı içerisinde olamazlar. Bakın şu anda Cizre’de, Şırnak’ta, Diyarbakır’da terör örgütü elemanları güya ‘öz yönetim kurma’ adına sokakları işgal ediyorlar, hendekler kazıyorlar. ‘Burası bize aittir’ diye eylemler yapıyorlar. Bir siyasi parti bu eylemlere destek veriyor, ‘iyi yapıyorlar’ diyor. Bunları ortadan kaldırmak için, orada yaşayan vatandaşlarımızın huzurunu temin etmek için o hendekleri kapatmaya, militanları etkisiz hale getirmeye çalışan güvenlik güçlerimize parlamentoda, şurada, burada yaptığı konuşmalarda adeta hakaretler yağdırıyorlar” sözleriyle HDP’yi hedef aldı.

HDP’DEN CEVAP

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in, parti kapatmalarını hatırlatarak Demokratik düzen sizi daha fazla sırtında taşıyamayabilir” sözleriyle gözdağı verdiği HDP, “Biz kapatılmaktan korkmuyoruz. Ama AKP bu yaptığı katliamların hesabını uluslararası ceza mahkemelerinde verebilecek mi? Biz parti kapatmalarına karşıyız fakat bugün Türkiye’de kapatılacak bir parti varsa o da bu katliamları yapan, demokratik düzeni askıya alan AKP'’ir sözleriyle karşılık verdi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, AKP’nin yaptığı bu açıklamaların temelinde “kendi suçlarını gizleme telaşı” olduğunu söyledi. “Bu sözlere karnımız tok" diyen Beştaş, HDP'nin de “Türkiye’nin demokratik geleceğinin garantörü” olduğunu söyledi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Tarsus'ta 'sağduyu' çağrısı

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa