Ankara protestosuna  soruşturma açıldı

Ankara protestosuna soruşturma açıldı

10 Ekim’de Ankara’da düzenlenen Emek, Barış, Demokrasi Mitingi’ne yönelik saldırıyı İstanbul Üniversitesine bağlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde protesto eden emek ve meslek örgütü temsilcileri hakkında soruşturma açıldı. 

KESK Eş Genel Bakanı Lami Özgen, TTB Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen, SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol, TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek’in de aralarında bulunduğu emek ve meslek örgütü temsilcileri, 2911 sayılı Kanun olan Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek ve cumhurbaşkanına hakaretten suçlanıyor.

TESADÜFEN ÖĞRENDİLER

Gazetemize konuşan SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol, Evrensel gazetesi ile dayanışma için gittiği İstanbul Adliyesinde güvenlik görevlisinin “İfadeniz var, emniyete gitmeniz gerek” demesiyle soruşturmadan haberi olduğunu belirtti. Ardından emniyete gittiğini söyleyen Erol, ‘Eylemde öne çıkan 23 kişi belirlenmiş, onlara soruşturma açılıyor. İstanbul’da yapılan her eyleme soruşturma ile cevap veriliyor. 2911 denen madde yaya trafiğini kapatmak, yolu kapatmak ile kamu güvenliğini zora sokmakla ilgili bir madde, biz eylemimizi hastane içerisinde yaptık’ diye konuştu. Aydın Erol, Ankara Katliamı’ndan dolayı iki gün yas ilan edilmesinden sonra soruşturma açılmasını ‘Bu, hükümetin yas konusunda ne kadar samimi olduğunu düşünmemizi gerektirir’ sözleriyle değerlendirdi.

SORUŞTURMA AÇILAN 23 İSİM

Haklarında soruşturma açılan isimler şöyle; Ali Çerkezoğlu, Esra Tetik, Sevtap Akdağkarahalı, Serdar Gül, Berkay Ustabaş, Aydın Erol, Barış Demirci, Barış Uluocak, Dursun Doğan, Erkan Baş, Güven Gerçek, Hakan Dilmeç, Haluk Ağabeyoğlu, Hüseyin Ayyıldız, Hüseyin Demirdizen, Hüseyin Öze, Hüseyin Tosun, Kadri Kılıcı, Erdal Güzel, İbrahim Sönmez, Lami Özgen, Mehmet Emin Kırşanlıoğlu, Raşit Tükel. (HABER MERKEZİ)

 

www.evrensel.net