33 can için 33 dakika

33 can için 33 dakika

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç katliamında yaşamını yitiren çoğu genç 33 kişi için her ayın 20'sinde düzenledikleri 33 dakikalık oturma eyleminin beşincisini gerçekleştirdi.

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç katliamında yaşamını yitiren çoğu genç 33 sosyalist için her ayın 20'sinde düzenledikleri 33 dakikalık oturma eyleminin beşincisini, Kadıköy HDP İlçe Örgütü binası önünde gerçekleştirdi. "Kalplerimiz adalet için atıyor", "Gizlilik kararı kaldırılsın" yazılı pankartlar açan aileler, ellerinde katliamda yaşamını yitiren yakınların fotoğraflarının olduğu dövizler ile kırmızı karanfiller taşıdı.

Eylemde Suruç Aile İnisiyatifi adına yapılan basın açıklamasını katliamda yaşamını yitiren Cemil Şeker'in kızı Yağmur Şeker okudu. Suruç için adalet nöbetinde olduklarını söyleyen Şeker, hiçbir katliama alışmadıklarını, tüm katliam mağdurlarıyla yan yana durmaya devam edeceklerini söyledi. Suruç aileleri olarak geçtiğimiz hafta içi Ankara'ya giderek, katliamın yaşandığı Ankara Garı önüne kırmızı karanfiller bıraktıklarını söyleyen Şeker, "Önce Ankara Garı önüne karanfil bırakarak 103 barış şehidimizi andık sonra meclise giderek davamızın mahşere kalmaması için adalet istedik" dedi.

'KATLİAMLARI UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ'

Bölge illerindeki ölümlere de dikkat çeken Şeker, Kobanê'nin yeniden inşası için yola düşen Suruç yolcularını, Ankara'da 103 barış insanını ve Roboski'yi unutmadıklarını, unutmayacaklarını söyledi. Basın açıklamasının ardından tüm katliamların aydınlatılması talebiyle 33 dakikalık oturma eylemi düzenlendi. Oturma eylemi, "Suruç şehitleri ölümsüzdür", "Suruç'u unutma unutturma", "Gizlilik kararı kaldırılsın", "Suruç'un hesabı verilecek", "Arîn'den Sibel'e yürüyoruz zafere" sloganları ve zılgıtlar eşliğinde son buldu. (DİHA)

www.evrensel.net