Mısır’da seçim gerginliği yükseliyor

Mısır’da seçim gerginliği yükseliyor

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden bu yana yapılacak ilk cumhurbaşkanlığı seçimi için aday kayıt süresinin dolmasının ardından gerilim tırmanıyor.Mısır'ın eski istihbarat teşkilatı başkanı ve devrik lider Mübarek’in yardımcısı Ömer Süleyman'ın beklenmedik bir şekilde adaylığını a&ccedi

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden bu yana yapılacak ilk cumhurbaşkanlığı seçimi için aday kayıt süresinin dolmasının ardından gerilim tırmanıyor.

Mısır'ın eski istihbarat teşkilatı başkanı ve devrik lider Mübarek’in yardımcısı Ömer Süleyman'ın beklenmedik bir şekilde adaylığını açıklaması Müslüman Kardeşler'in tepkisini çekti. Müslüman Kardeşler Süleyman'ın seçimi kazanması halinde ülkenin yeniden kargaşaya sürükleneceği tehdidinde bulundu. Filistin-İsrail görüşmelerinde yıllardır kilit bir arabulucu olan ve Mübarek aleyhindeki eylemler sırasında cumhurbaşkanı yardımcılığına getirilen Süleyman'ın adaylığı, başvuru yaptığı bina önünde toplanan bir grubun tezahüratı ile karşılandı.

ŞATIR: MISIR HALKINA HAKARET

Müslüman Kardeşler'in sürenin dolmasından kısa süre önce aday gösterdiği ve hareket içinde ayrılıklara neden olan Hayrat el Şatır ise Süleyman'ın adaylığını 'devrime ve Mısır halkına ve hakaret' olarak niteledi. Mübarek döneminde 12 yıl hapis yatmış olan Şatır, Süleyman’ın ancak hileyle seçim kazanabileceğini, bu olursa da Mısır’da devrimin yeniden başlayacağını öne sürdü.

Adaylığıyla ülke çapında yankı uyandıran Süleyman'ın halen ülkeyi yöneten Yüksek Askeri Konsey’in desteğini arkasına alabileceği konuşuluyor.

Adaylar arasında Arap Birliği'nin eski genel sekreteri Amr Musa, Müslüman Kardeşler'den Abdülmuneym Ebul Futuh, Mübarek'in son başbakanı Ahmed Şefik ve eski muhalif eylemcilerden Eymen Nur da bulunuyor. Aday adayları arasındaki tek kadın Buteyna Kamil ise gerekli sayıda destek imzası toplayamadığı için aday olamadı.

BAŞKANLIĞA 23 ADAY

İlk turu 23-24 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin, bu yılın başındaki genel seçimi kazanan İslamcı grupların adayları ile Mübarek döneminin bazı önde gelen yetkilileri arasında geçmesi bekleniyor. 23 adayın yarışacağı seçimlerde, ilk turda hiçbir aday yeterli çoğunluğa ulaşamazsa, Haziranda ikinci tura gidilecek. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net