Gitarda Kürtçe notalar

Gitarda Kürtçe notalar

Müzisyen Serdar Y. Türkmen’in hazırladığı Kürtçe Gitar Repertuarı (Repertûara Gîtarê Ya Bi Kurdî) adlı 2 ciltlik kitap, Urfa Viranşehir Belediyesi Kültür Sanat Yayınları’ndan çıktı. Gitar çalmaya yeni başlayan Kürt gençleri için önemli bir kolaylık sağlayan kitap, ikinci cildi

Müzisyen Serdar Y. Türkmen’in hazırladığı Kürtçe Gitar Repertuarı (Repertûara Gîtarê Ya Bi Kurdî) adlı 2 ciltlik kitap, Urfa Viranşehir Belediyesi Kültür Sanat Yayınları’ndan çıktı. Gitar çalmaya yeni başlayan Kürt gençleri için önemli bir kolaylık sağlayan kitap, ikinci cildiyle de belirli bir seviyede olanlara hitap ediyor. Her biri yüz şarkıdan oluşan iki ciltlik kitap, kendi alanında ilk olma özelliğini taşıyor.

Viranşehir Mezopotamya Kültür Merkezi’nde gitar eğitimi verdiği dönemde materyal sıkıntısı çektiğini belirten Türkmen, Kürt gençlerinin kendi dillerine ve dünyalarına ait bir kitabın zorunluluğuyla karşılaştığını ifade etti. Gelecek yıl ‘Kürtçe Gitar Metodu’ kitabının çıkacağını söyleyen Türkmen, ‘Devrim Şarkıları Nota Kitabı’nın çalışmasının da devam ettiğini ifade etti.

YENİ BİR SOLUK

‘Repertûara Gîtarê Ya Bi Kurdî’nin Kürt müziğine yeni bir soluk getireceğini vurgulayan Viranşehir Belediyesi Med Kültür Sanat Merkezi Müzik Birim sorumlusu Arif Adalı, kitabın, gençlerin yoğun ilgi gösterdiği gitar kursları ve özellikle Kürtçe şarkılar çalmak isteyen gitarist adayları için önemli olduğunu söyledi. Arif Adalı, ilk etapta bin adet basılan kitabın Viranşehir Belediyesi’nden temin edilebileceğini açıkladı. (Mersin/EVRENSEL)

www.evrensel.net