Şerzan için adalet arayışı sürüyor

Şerzan için adalet arayışı sürüyor

Muğla’ da 11 Mayıs 2010 tarihinde ülkücülerin Kürt öğrencilere saldırmasıyla başlayan olaylarda polis kurşunuyla hayatını kaybeden Şerzan Kurt’ un 11. duruşması bugün Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma, Adli Tıp Kurumundan mermilere ilişkin raporun gelmediği gerekçesiyle 25 Mayıs 2012 tarihine

Duruşmaya, Sanık Polis Gültekin Şahin ve avukatları ile Şerzan Kurt’un babası Ömer Kurt, annesi Necla Kurt ve Şanlıurfa BDP Milletvekili İbrahim Binici de katıldı. Duruşma sonrasında konuşan Şerzan Kurt’ un avukatı Mustafa Rolas, Yunanistan’da Alexis Grigoropoulos’un öldürülmesinden sonra Yunanistan’ın ayaklandığını ve davanın adaletli bir şekilde sonuçlandığını kaydetti. Rolas, davanın sonuna kadar tek taleplerinin adalet olacağını vurguladı.

FIRAT’ IN DOĞUSU FIRAT‘ IN BATISINI DUYMASI GEREKİR

Mustafa Rolas’ tan sonra konuşma yapan Şerzan Kurt’ un babası Ömer Kurt ise, böyle bir olay olmasaydı bir ay sonra oğlunun mezuniyetine gideceğini, oğlunun projelerinin isteklerinin ve umutlarının olduğunu ancak bu umutların öldürüldüğünü belirtti. Yunanistan’ da Alexis Grigoropoulos’un öldürülmesiyle ilgili davaya da değinen Kurt, Yunanistan’da Ermeni bir gencin öldürülmesiyle Yunan halkının ayağa kalktığını, kimseyi ötekileştirmeden gençlerine sahip çıktığını kaydetti.

Bu ülkede gençlerin demokratik haklarını kullandıkları zaman yerlerinin ya hapishane ya da toprağın altı olduğunu ifade eden Kurt, Türkiye’ nin herkesin birbirine saygı duyduğu, herkesin birbirini anladığı bir yer olmasını istediklerini söyledi. Kurt, "Barış, adalet ve ölümlerin son bulması için herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Adalet, adalet ve adalet, herkes için adalet istiyoruz. Fırat’ın doğusunu Fırat’ın batısının da duyması gerekir. Çabamız budur. Çocuklarımız ölüyor bizler ölüyoruz. Birbirimizi anlamamız gerekir" dedi.  

Baba Ömer Kurt’ tan konuşma yapan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici Türkiye’de yapılan bu yanlışlıkları eleştirdikleri ve karşı durdukları için ötekileştirildiklerini söyledi. Binici, "Ömer ağabeyin ve eşinin korkunç bir beklentisi var. Bu beklenti bu Adalet Sarayında gerçekleşmelidir. Vuran bellidir. Onun için biz Şerzan Kurt arkadaşımızı vuranların cezalandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla mücadelemize devam edeceğiz" dedi. Sadece adalet beklediklerini vurgulayan Binici, bu ülkede Kürtlerin adalet, barış ve birlikte özgürce yaşamak istediklerini ifade etti. Binici, Şerzan Kurt’ un gerçek katilleri bulununcaya kadar mahkemelerin takipçisi olacaklarını ve adalet arayışını sürdüreceklerini kaydetti.
(Eskişehir/EVRENSEL)

www.evrensel.net