Müslüman Kardeşler yol ayrımına mı geldi?

Müslüman Kardeşler yol ayrımına mı geldi?

SÜRPRİZ bir manevrayla Hayrat Şatır’ı cumhurbaşkanlığı için aday gösteren Müslüman Kardeşler, Mısır’da gündemin birinci maddesi olmayı sürdürüyor. Siyasi gruplardan cumhurbaşkanlığı adaylarına, basından kitle örgütlerine ülkenin önde gelen aktörleri hareketin yaptığı sert U dönüş&

SÜRPRİZ bir manevrayla Hayrat Şatır’ı cumhurbaşkanlığı için aday gösteren Müslüman Kardeşler, Mısır’da gündemin birinci maddesi olmayı sürdürüyor. Siyasi gruplardan cumhurbaşkanlığı adaylarına, basından kitle örgütlerine ülkenin önde gelen aktörleri hareketin yaptığı sert U dönüşünü anlamaya çalışıyor.

KOPMA NOKTASI  ADAYLIK SÜRECİNDE

Müslüman Kardeşlerle diğer grupları kopma noktasına getiren ise anayasa hazırlık süreci ve cumhurbaşkanlığı adaylığı oldu. Ordu tarafından kararlaştırılan 100 kişilik Anayasa Komisyonu üyelerinin üçte ikisinin İslami kimliği ön planda olan parlamenter, akademisyen ve kanaat önderlerinden oluşması Hristiyan, liberal ve sol grupların protestosuna sebep oldu. Anayasanın tüm Mısır halkına hitap etmesi gerektiğini söyleyen gruplara Ezher de destek verince Müslüman Kardeşler geri adım atmak zorunda kaldı. Ordu ile gizli bir mücadele içinde bulunan Müslüman Kardeşler, 10 üye sandalyesini terk edebileceklerini duyurdu. Hareketi hedefe koyan son ve belki de en ses getiren eylem Şatır’ın aday gösterilmesi oldu. Aylardır bu koltuk için aday göstermeyeceğini tekrarlayan hareketin ani bir dönüş yapması Müslüman Kardeşlere yönelik ‘güvenilirlik’ tartışması başlattı. Kararda, Ebul Futuh gibi isimlerin yol açacağı parçalanmayı engelleme çabalarının sebep olduğu belirtildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net