TÖK üyeleri Pozantı’yı konuştu

TÖK üyeleri Pozantı’yı konuştu

Çukurova Üniversitesi Balcalı Tıp Fakültesi Tıp Öğrenci Kolu (TÖK), Adana Tabip Odasında Pozantı ve diğer cezaevlerinde TMK mağduru çocukların yaşadıkları ile ilgili bir panel düzenledi.Panelde konuşan Pozantı mağduru T.T.’nin Avukatı Tugay Bek, Çocuk Kapalı Cezaevi’nde yaşananların devletin politikalarının par&

Panelde konuşan Pozantı mağduru T.T.’nin Avukatı Tugay Bek, Çocuk Kapalı Cezaevi’nde yaşananların devletin politikalarının parçası olduğunu belirtti.

İDEOLOJİK İNTİKAM DUYGUSU VAR

Adana Tabip Odası toplantı salonunda yapılan panele Av. Tugay Bek ve İHD Adana Şube Başkanı Osman Kara konuşmacı olarak katıldı. Panelde ilk olarak söz alan İHD Adana Şube Başkanı Osman Kara, kamuoyunda taş atan çocuklar olarak bilinen çocukların politik olduğunu söyledi. Çocukların gözaltına alınmaya başlaması ile şiddete maruz kaldığının altını çizen Kara, bu şiddetin çocuğun cezaevine gidene kadar geçtiği her aşamada uygulandığını söyledi. Çocuklara uygulanan yaklaşımın ideolojik intikam biçiminde olduğunu ifade eden Kara, Pozantı’daki yaşanan vahşetin yeni olmadığını daha önce açıklanmasına rağmen gündem olmadığını belirtti.

ÇOCUKLARIN BİRLİK OLMASI RAHATSIZ ETTİ

Daha sonra söz alan Pozantı mağduru T.T.’nin Avukatı Tugay Bek, 2009 yılına kadar çocukların suç vasıflarına göre odalar ve bölümlere alındığını ve kanunda da böyle olduğunu aktardı. Adalet Bakanlığı ve Cezaevi idaresinin çocuklar arasındaki birlikteliği kırmak için çocukların asli suçluların olduğu koğuşlara dağıtıldığına dikkat çeken Bek, bunun infaz kanununa aykırı olduğunu yaptıkları başvuruların reddedildiğini ifade etti. Çocukların yaşadıklarını arkadaşlarının başına gelmiş gibi anlattıklarını söyleyen Bek, Pozantı ve Kürkçüler cezaevinde yaşadıklarını anlatan T.T.’nin ve anlattıklarını haberleştiren DİHA Muhabiri Özlem Ağuş’un tutuklandığını dile getirdi. Antropolog Müge Tuzcuoğlu’nun da TMK mağduru çocuklarla ilgili çalışmaları olduğunu onunda tutuklandığını aktaran Bek, çocuklar ve onların durumlarını aktaranlar üzerindeki baskılara değindi. Panel soru cevap bölümü ile son buldu. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net