Alakır’da HES karşıtlarına  ‘bacaklarını kırarız’ tehdidi

Alakır’da HES karşıtlarına ‘bacaklarını kırarız’ tehdidi

Antalya’nın Kumluca ilçesinde HES’lerle mücadeleyle gündeme gelen Alakır Vadisi’nde yaklaşık 10 yıldır yaşayan Birhan- Tuğba Erkutlu çifti, evlerinin önünde silahla ateş edilmesi olayından sonra bu kez de HES şirketinin bekçisi tarafından “Ayaklarını denk alsınlar. Yoksa bacaklarını kırarız” diye tehdit edildikleri iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Yaklaşık 10 yıl önce İstanbul’dan Kumluca ilçesindeki Alakır Vadisi’ne taşınıp doğayla iç içe bir yaşamı tercih eden Birhan-Tuğba Erkutlu çifti, Alakır Nehri üzerinde 4’ü tamamlanan 4’ü de planlama aşamasındaki HES’lerle mücadelesinde, 2 hafta önce evlerinin önünde silahla ateş edilmesinin ardından, bu kez de tehdit edildikleri iddiasıyla şikayette bulundu.
Evlerinin önünde silahla ateş edilmesiyle ilgili olarak üç gün sonra jandarmanın olay yerine gelip inceleme yaptığı ve ‘domuza sıkıyorlarmış’ diyerek gittiğini belirten Birhan Erkutlu, 11 Ağustos günü de yeni bir tehditle karşılaştığını öne sürdü. Erkutlu, saat 17.00 sıralarında Metamar/Dedegöl Enerji şirketine ait Kürce HES’in bekçisi ‘Şaban’ adlı kişinin, komşuları Elif Arığ’ın yanına giderek, “Aşağıdakilere söyle. Ayaklarını denk alsınlar. Yoksa bacaklarını kırarız onların” diyerek, hem 3.5 yaşındaki kızıyla yaşayan Elif’i, hem eşi Tuğba ve kendisini açıkça tehdit ettiği gerekçesiyle jandarmaya şikayette bulunduğunu dile getirdi.

‘HUKUKİ GİRİŞİMLERİN CAYDIRICILIĞI YOK’

HES bekçisi hakkında ayrıca savcılığa da suç duyurusunda bulunulduğunu belirten Birhan Erkutlu şöyle dedi: “Ancak bu son olay, geçen haftaki silahlı saldırı sonrası uygulanan hukuki girişimlerin ve jandarmaya ihbarın hiçbir caydırıcılığı olmadığını ve bu yüzden de bu şahıslara bu yollarla açık cesaret verildiğini bir kez daha apaçık belli etmiştir. Hep dedik, yine diyelim. Bu mücadele şahsımızın değil, Alakır’da yaşam mücadelesi veren yüz binlerce canlının adına yürüttüğümüz bir mücadeledir. Yıldıramazlar. Mücadelemizi sonuna kadar kararlılıkla sürdüreceğiz.” Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Alakır Nehri Danıştay tarafından tamamıyla 1’inci Derecede Doğal Sit Alanı ilan edilmesine rağmen, 1 yılı aşkın süredir bu kararı uygulamıyor. (Antalya/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ağustos 2015 08:56
www.evrensel.net
ETİKETLER Alakır VadisiHES