Hiroşima ve Nagazaki'nin yıldönümünde Nükleer Karşıtı Platform'dan Beşiktaş'ta eylem

Hiroşima ve Nagazaki'nin yıldönümünde Nükleer Karşıtı Platform'dan Beşiktaş'ta eylem

Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri üyesi bir grup, Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atılmasının 70. yılı dolayısıyla, Beşiktaş'ta "Nükleer Santrallere ve Silahlara Hayır" eylemi yaptı.

‘NÜKLEER SİLAHLANMA SEVDASINDAN VAZGEÇİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ’

Nükleer Karşıtı Platform İstanbul Bileşenleri üyesi bir grup saat 19.00'da Beşiktaş'ta toplandı. Grup burada Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atılmasını, 70. yılında protesto etti. Platform üyelerinin yaptığı eylemde okunan basın açıklamasında şöyle denildi: "70 yıl önce Japonya'nın karşı karşıya kaldığı nükleer saldırı nedeniyle Japon halkı pek çok hastalık ve genetik bozukluğa maruz kaldı. Halkımızın karşı çıkmasına rağmen AKP hükümeti Mersin ve Sinop'ta nükleer santral yapılması ısrarından vazgeçmemektedir. Bu ısrarın ardında ayrıntıları kamuoyuna açıklanmayan ikili ve kirli anlaşmalar vardır. Bu ayrıntılar içinde ülkemizin nükleer atıkların depolanacağı bir çöplüğe dönüşme riski ile nükleer silahlanma tehdidi de yer almaktadır. Rusya, Japonya ve Fransa ile yapılan iki anlaşmada da nükleer enerji üretiminin dışında uranyum zenginleştirilmesi çalışmalarını hedefleyen yani nükleer silah teknolojisine göz kırpan ek maddeler yer almaktadır. Hükümeti bir kez daha uyarıyor, nükleer enerji üretimi görüntüsü altında nükleer silahlanma sevdasından vazgeçilmesini ısrarla talep ediyoruz." 

Bu arada 90'lı yıllarda yaptığı nükleer karşıtı şarkısı ile bilinen Bulutsuzluk Özlemi grubunun solisti Nejat Yavaşoğulları da eyleme destek verdi. Nükleer tehdide dikkat çeken Yavaşoğulları, "Demek ki o yıllar çok toymuşum diye düşünüyorum bu günlerde. Gene o yıllarda 'Acil Demokrasi' şarkısını yaptığımızda 3-5 yıl ancak söyleriz ondan sonra her şey düzeliyor zannediyordum; ama bugün hala konserlerimizde en çok istek alan şarkılardan biri olmayı sürdürüyor" dedi.

‘TÜRKİYE BİR GÜNEŞ ÜLKESİ, RÜZGAR SANTRALLERİ OLABİLİR’

Yavaşoğulları daha sonra şunları kaydetti: "Türkiye bir güneş ülkesi, rüzgar santralleri olabilir. Nükleer santral miadını doldurmuş bir sistem. Sonuçta Avrupa ülkeleri nükleer santral yapmaktan vazgeçmiş bir vaziyette. Bu da bir gösterge. Başka yollardan enerji elde edilebilecekken bu riskli nükleer santral sevdası hala devam ediyor. Ben akıllı olmaya davet ediyorum. Hem ülkemizi hem yöneticilerimizi." (DHA)

 

 

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ağustos 2015 22:04
www.evrensel.net