06 Ağustos 2015 21:10

İran’dan Türkiye’ye çağrı: IŞİD’e karşı birlikte savaşalım

İran’dan Türkiye’ye çağrı: IŞİD’e karşı birlikte savaşalım

Paylaş

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde “Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidine karşı birlikte hareket etme çağrısı” yaptı. İran devlet haber ajansı IRNA’nın aktardığı görüşmede Ruhani’nin, “Bölgede terörün kökünü kazımak için ortak bir plan oluşturup karşılıklı yardımlaşmayla sonuca ulaşmalıyız” dediği belirtildi.

BBC’nin haberine göre Erdoğan’ın ise Ruhani’ye “DAEŞ (IŞİD), el Kaide’nin bir parçası ve devamı niteliğinde. Terör örgütlerinin bölgedeki etkinliği İslam dünyası için bir tehdittir” dediği aktarıldı. Ruhani aynı zamanda Suriye ve Irak’ta IŞİD’e yönelik gerçekleştirilecek olan operasyonlar için Şam ve Bağdat’la temasın sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.
“Merkezi yönetimlerin etkinliğini azaltabilecek her türlü girişim, nihayetinde terörist grupların amaçlarına ulaşmasına yardımcı olur” diyen Ruhani, mutlaka ilgili ülkelerin iktidarlarıyla işbirliği yapılması gerektiğini savundu.

İRAN’DAN ‘4 ADIMLI SURİYE PLANI’

İran’ın Suriye konusundaki bir girişimi de Birleşmiş Milletler (BM) düzeyinde gerçekleşiyor.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdullahyan, yakın zamanda dört adımlı bir planı BM’ye sunacaklarını söyledi. Planın detayları hakkında bilgi vermeyen Abdullahyan, “Bölgedeki aktörlerin büyük bölümü artık Suriye sorununun askeri yöntemlerle çözülemeyeceği konusunda hemfikir” dedi ve çözümün siyasi olması gerektiğini vurguladı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

AKP ile CHP koalisyon görüşmesi için pazartesi bir araya gelecek

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa