Doktora ‘yanlış operasyon’ suçlaması

Doktora ‘yanlış operasyon’ suçlaması

Hatay’ın Antakya ilçesinde karın ağrısı şikayetiyle gittiği özel bir hastanede, kolonoskopi sırasında yanlışlıkla kalın bağırsağının delindiğini öne süren emekli memur 62 yaşındaki Müzeyyen Karataş’ın eşi 65 yaşındaki Hasan Karataş, doktor A.Ö. ile sorumluluğu bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Karın ağrısı şikayetiyle 16 Haziran’da hastaneye giden 3 çocuk annesi Müzeyyen Karataş’a, kolonoskopi yapılacağı söylendi. İddiaya göre, doktor A.Ö, hasta yakınlarına narkoz verilerek gerçekleştirilen işlemin 10-15 dakika süreceğini ve hastanın acı çekmeyeceğini anlattı. Buna karşın işlem süresi 4 saati aştı. Koridorda bekleyen hasta yakınları da Müzeyyen Karataş’ın çığlıklarını duyup endişeye kapıldı. Hastane görevlileri ise Müzeyyen Karataş’ın ağrıları ve kanamasının yaptıkları girişime bağlı beklenen bir durum olduğunu belirterek ilaç verip hastayı taburcu etti.

Evde önerilen ilaçları kullanmasına rağmen ağrıları şiddetlenen Müzeyyen Karataş, 20 Haziran’da yeniden hastaneye götürüldü. Yapılan muayene ve tahlillerin ardından hasta yakınlarına, kolonoskopi işlemi sırasında kalın bağırsağı birkaç yerinden delinen Müzeyyen Karataş’ın acil ameliyata alınması gerektiği söylendi. Ameliyat sonrası 10 gün hastanede kalan Müzeyyen Karataş, taburcu edildi. İlaç kullanıp pansumanlarını yaptıran ve aralıklarla doktor muayenesinden geçen Müzeyyen Karataş’ın şikayetleri bir türlü sona ermedi. Durumu gittikçe kötüleştiği için 23 Temmuz’da Adana’daki özel bir hastaneye getirilen Müzeyyen Karataş, burada yapılan tetkiklerin ardından 31 Temmuz’da yine ameliyat edildi.

Hastanede tedavisi süren ve durumu iyiye gittiği için taburcu edilmeyi bekleyen Müzeyyen Karataş, yaşadıklarına isyan etti. Yanlış bir tıbbi işlem sonucu mağdur edildiğini ileri süren Müzeyyen Karataş, kendisinin ve ailesinin ciddi bir travma yaşadığını anlattı. Kolonoskopi operasyonunu gerçekleştiren doktor A.Ö. ve sorumluluğu bulunanlar hakkında Hatay Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan Müzeyyen Karataş’ın eşi Hasan Karataş ise, idari yönden de olayın araştırılması için Hatay Valiliğine şikayet dilekçesi verdi. Mağdur edildiklerini savunan Hasan Karataş, “Biz yandık. Böyle olaylar yüzünden başkaları yanmasın. Sorumlu olanlar cezasını çeksin” dedi. (Hatay/DHA)

www.evrensel.net