Adana'da hukuksuz gözaltılara suç duyurusu

Adana'da hukuksuz gözaltılara suç duyurusu

Adana Barış Bloku, 24 Temmuz’dan bu yana devam eden gözaltı operasyonlarındaki hukuksuzluklara ilişkin, Adana Emniyet Müdürlüğü TEM Şube ve Jandarma komutanlığında görevli kolluk kuvvetleri başta olmak üzere tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bugün Adana Adliyesine gelerek suç duyurusunda bulunan Barış Bloku üyeleri, Adana’da 100’e yakın kişinin sadece ihbarlara dayanılarak yapılan operasyonlarda gözaltına alındığını, gözaltılar sırasında gerekli olan birçok işlemin atlanmış ya da gözardı edilmiş olduğuna dikkat çekti. Suç duyurusu sonrası açıklama yapan Avukat Tugay Bek, kolluk kuvvetlerinin kendisine tanınan yetkiyi aşarak suç işlediğini söyledi. Doğruluk derecesi yüksek başkaca bir delil ya da bilgi elde edilmeden ve eldeki bilgiler üzerinde kesin bir kanaate varılmadan ihbarlara dayanılarak gözaltı işleminin yapılmasının açık bir hukuk ihlali olduğuna vurgu yapan Bek, “Gözaltına almada sadece bir ihbarın gerekçe gösterilmesinin yurttaşların özgürlüklerine ve hukuk güvenliğine yönelik ciddi bir tehditin varlığını kanıtlamaktadır” dedi.

POLİS KENDİ İHBAR ETTİ

Gözaltıların ihbarlar bir süzgeçten geçirilmeden yapıldığını ifade eden Bek, "Hükümetin talimatını yerine getirmek durumunda olduğunu düşünen kolluk kuvvetleri, HDP çalışması içerisinde yer alan kişiler hakkında sanki bir ihbar yapılmış gibi tutanak tanzim ederek ya da kendine ihbarda bulunarak gözaltı operasyonlarına gerekçe yaratmaktadır" dedi. Emniyetin ihbarı kendisisinin yapmadığı varsayılsa bile tüm bu ihbarları bir süzgeçten geçirilip değerlendirildikten sonra gözaltı yapılmadığının açıkça görüldüğünü ifade eden Bek, ihbarda bahsi geçen kişilerin kimlikleri tespit edildikten bir kaç saat sonra gözaltına alınmalarının aslında bir ihbar olmadığını gösterdiğini söyledi.

GEREKLİ İŞLEMLER YAPILMADI

Alınan ihbarların Polis Vazife Salahiyetleri Kanuna göre ciddi şekilde incelenerek gözaltı işlemine geçilmesi gerekirken bu koşulların tamamen göz ardı edildiğini dile getiren Bek, polisin muhbir hakkında bilgi toplaması, ne amaçla ihbarda bulunabileceği, ihbarın doğruluğunun tespit edilmesi gibi işlemlerden hiçbirinin gerçekleşmediğini ifade etti. Tüm bu gözaltıların arkasında emir ve talimatların bulunduğunu dile getiren Bek, Erdoğan-Obama görüşmesinin ardından operasyonların başladığına dikkat çekti. Barış Bloku olarak barışı ve özgürlükleri korumak adına bu baskılara ve hukuksuzluklara boyun eğmeyeceklerini ifade eden Bek, "faşist baskılar karşısında tüm toplumu birlikte hareket etmeye" çağırdı. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net