Yüksekova'da binler 'Sana savaş yaptırmayacağız' dedi

Yüksekova'da binler 'Sana savaş yaptırmayacağız' dedi

Son günlerde yoğun çatışmalara sahne olan Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde binlerce kişi, AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından devreye sokulan topyekun savaş konseptine karşı sokağa çıktı. Mahalle meclisleri öncülüğünde Eski Cezaevi kavşağında toplanan binlerce yurttaş, buradan Cengiz Topel Caddesi üzerinde "Bu halk sana savaş yaptırmayacak" sloganıyla yürüdü.

Yürüyüşte "Öcalan" ve "Bijî Serok Apo" sloganlarını haykıran kitlenin ellerindeki "Savaş ağlatır barış güldürür, sana inat anaları güldüreceğiz" ve "Roma'yı Neron yaktı, Türkiye'yi Erdoğan yakacak, yaktırmayacağız" pankartları dikkat çekti.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterlerinin de taşındığı yürüyüşte kadınlar sık sık zılgıt çekerken, gençler de teneke ve ıslıklarıyla gürültü çıkararak, barışa ses verdi.

Yürüyüşün ardından saygı duruşlunda bulunup, açıklamada yapıldı.

Gever Demokratik Toplum Meclisi Koordinasyonu Eşsözcüsü Deniz Bülbin tarafından yapılan açıklamada, "Sayın Öcalan tarafından başlatılan barış ve demokratik çözüm sürecinde her ne kadar PKK ve Öcalan tarafından somut adımlar atılmışsa da, AKP hükümeti ve Türk devleti tarafından hiçbir adım atılmamıştır. Tüm bu süreçte AKP hükümeti, Kürt halkına karşı düşmanca bir tavır sergilemiş ve bu tutumunu da halen sürdürmektedir. Tutuklama, katletme ve imha-inkar konseptini de arttırarak sürdürmüştür" denildi.

Karekol ve kalekol yapımlarının son sürat devam ettirildiği üzerinde de duran Bülbin, "Bu süreçle beraber Önder Apo ise tecrit altına alınmıştır ve barışa bir darbe daha vurulmuştur. Çetelere destekleyen AKP, katliamlarına devam etmiş ve sivilleri hedef almıştır. Şüphesiz ki bunların yegâne sorumlusu Erdoğan'dır. Kürt halkı gittikçe güçlenmekte ve buna da tüm dünyada Kobanê direnişi örneğinde tanık olmuştur. AKP'yi son kez uyarıyoruz, artık bu tür kirli politikalarına son versin" dedi. (Hakkari/DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ağustos 2015 20:20
www.evrensel.net
ETİKETLER HakkariYüksekova